Journalism awards


#61

GTS/BKN Southern Cross News is totally ignored, didn’t get nominated?


#62

WIN News Triumphs at 2017 Queensland Multi Media Awards

WIN News is celebrating outstanding success in the 2017 Queensland Multi Media Awards announced yesterday, with a win in every major category.

WIN News won all television categories and six journalism categories in the 2017 Awards.

In paying tribute to the Queensland news team, WIN’s Director of News, Stella Lauri said “These award wins are testament to the fact that WIN News is Queensland’s best news service. No other news service can match us and the award wins prove the quality of our stories and our bulletins in regional Queensland. Well done to our State News Director Chris Wordsworth and his team across Queensland.”

WIN’s Queensland News Director Chris Wordsworth responded by saying “It is an extraordinary outcome for the WIN family. It recognises the hard work and passion invested in producing a television news service we can all be very proud of. In each of three categories – Best Controversial Story, Best General Story, Best News/Sport Camerawork – WIN News secured all three finalist berths. Congratulations to everyone who had their work recognised by the independent, external judging panel for a finalist berth. That is a significant achievement in these state-wide awards. To our Awards recipients, congratulations and thank you for being outstanding ambassadors for WIN News in Queensland. You have produced work that has been deemed, the best.” Mr Wordsworth said.

WIN Network CEO Andrew Lancaster echoed the remarks of his news chiefs saying “This is the 25th year of the Queensland Multimedia Awards. Since the inaugural awards, WIN News is the most awarded regional news service in Queensland with 55 finalists and 45 award winners. No other regional news service in this state has come close. Across the network we are so proud of their achievements not just in winning the Awards but in the significant contribution our news teams make every day to deliver our 6pm bulletins each night. It is no easy feat to produce 30 minutes of news, sport and weather unique to each news market. Congratulations to all!”

Offering regional Queensland viewers six individual local bulletins, the network covers the state with WIN News Cairns, Townsville, Rockhampton, Wide Bay, Sunshine Coast, and Toowoomba providing a full half hour of local news, sport and weather, weeknights from 6pm.

The Queensland Multi Media Awards cover print, television, radio and multimedia and calls for entries from Toowoomba to Mt. Isa, the Sunshine Coast to Cairns. Recognising high standards of work, the awards are judged by an independent external panel.


WIN News
#63

Information from WIN Media Release

HIGHLIGHTS – QUEENSLAND MULTIMEDIA AWARDS
• WIN News is the most awarded regional news service in Queensland
o WIN = 45 awards; 55 finalists
o Seven = 25 awards; 44 finalists
o Southern Cross = 2 awards; 3 finalists

IN THE 2017 AWARDS:
o WIN News won all of the television category awards (T) and six journalism (J) awards.
(Journalism awards are open to all media – television, newspapers, radio and online news sites)

• BEST TELEVISION PRESENTER News/Sport/Weather (T)
Lincoln Humphries

• BEST TELEVISION REPORTER (J)
Caitlin Crowley, WIN News Toowoomba

• BEST NEWS STORY (J)
WIN News Rockhampton
Defence Anger by Laura Gardiner

• BEST GENERAL STORY (J)
WIN News Toowoomba
Refugee Special by Caitlin Crowley

• BEST CONTROVERSIAL STORY (J)
WIN News Sunshine Coast
Hanson Expenses by Chris Wordsworth

• BEST SPORT STORY (J)
WIN News Cairns
Rising Star – Luca by Britt Ramsey

• BEST TOURISM STORY (J)
WIN News Wide Bay
Mary Poppins Lights by Katie Wong Hoy (now Katie Gallagher)

• BEST NEWS/SPORT CAMERAWORK (T)
WIN News Sunshine Coast
Fire Night by Peter Abercrombie

• BEST EDITING/PRODUCTION TECHNIQUE (open to all media, including commercial production houses and
documentary filmmakers)
WIN News Cairns
Warehouse Rave by Duncan Bain

In the following categories, WIN News secured all three finalists:
• BEST CONTROVERSIAL STORY
WIN News Sunshine Coast (winner)
WIN News Townsville
WIN News Cairns

• BEST GENERAL STORY
WIN News Toowoomba (winner)
WIN News Wide Bay
WIN News Townsville

• BEST NEWS/SPORT CAMERAWORK
WIN News Sunshine Coast (winner)
WIN News Toowoomba
WIN News Cairns

In the following categories, WIN News secured two of the three finalists:
• BEST PRESENTER
Lincoln Humphries (winner)
Hannah McEwan

• BEST NEWS STORY
WIN Rockhampton (winner)
WIN Toowoomba


#64

Walkley Awards for Excellence in Journalism

Held tonight Wednesday 29 Nov in Brisbane.

Some of the winners in TV and Radio - full list to follow

TELEVISION/VIDEO: CAMERAWORK

  • Daniel Fallshaw, Guardian Australia, “The Fight”

TELEVISION/VIDEO: NEWS REPORTING

  • Sally Sara, ABC News, “Six Days in Somaliland”

TELEVISION/VIDEO CURRENT AFFAIRS SHORT (LESS THAN 20 MINUTES)

  • Dimity Clancey, A Current Affair, Nine Network, “Malcolm Naden Confession”

TELEVISION/VIDEO CURRENT AFFAIRS LONG (MORE THAN 20 MINUTES)

  • Tara Brown, Grace Tobin and Sean Power, 60 Minutes, Nine Network, “Bitter Deal” Bitter Deal: Part one ; Bitter Deal: Part two; Bitter Deal: Part three

INVESTIGATIVE JOURNALISM

  • Adele Ferguson, Sarah Danckert and Klaus Toft, The Age and The Sydney Morning Herald, Fairfax Media & Four Corners, ABC TV “Bleed Them Dry Until They Die” Villages of the Damned (not online); The Retirement Racket (part 3); Some things can’t be forgiven (not online)

DOCUMENTARY AWARD

  • A Sense of Self, Martin Butler, Liz Jackson, Bentley Dean and Tania Nehme, ABC TV

RADIO NEWS AND CURRENT AFFAIRS JOURNALISM

  • Matt Brown, AM, ABC Radio, “The War on Islamic State” Mosul Front; Mosul Battle; Turkey Terror List

COVERAGE OF A MAJOR NEWS EVENT OR ISSUE

  • Peter Ryan, AM, PM & The World Today, ABC Radio, ABC News & BBC World Service, “Commonwealth Bank Scandal – accused of 53,000 breaches of anti-money laundering and terror financing laws”

#65

Link to Full list of winners

Including Gold:

2017 Gold Walkley Award For Excellence in Journalism

  • Winner: Michael Bachelard and Kate Geraghty, The Age and The Sydney Morning Herald, Fairfax Media, “Surviving IS: Stories of Mosul”

#66

Press Council awards prizes to outstanding journalism students

The Australian Press Council, in association with the Journalism Education and Research Association of Australia (JERAA), has awarded its annual prizes for excellence in journalism studies.

These are part of an existing program, known as the Ossie Awards, organised by JERAA to recognise outstanding achievement by students in university journalism schools in Australia, New Zealand and Fiji.

The winner of the Australian Press Council 2017 Prize for Journalism Student of the Year was Rochelle Kirkham (RMIT University). This prize is for a student who has performed well in all academic subjects and who has also produced outstanding journalism as part of their coursework.

The Journalism Student of the Year category includes a cash component of $750.

Judges said of winner Rochelle Kirkham: “This student had an impressive number and range of stories, from breaking news to soft news to backgrounders. She combined this portfolio with part-time work in the industry, all the while maintaining an impressive academic record that was commended by her lecturers.”

Cheyne Anderson (University of Technology Sydney) and Tim Clare (University of Melbourne) were highly commended in the Australian Press Council 2017 Postgraduate Prize category for an essay on the topic of press freedom or media ethics.

The Press Council awarded annual prizes to journalism students at a small number of universities from 1985 to 2015. The current Press Council/JERAA prizes replaced that program.

“We congratulate Ms Kirkham for her substantial achievement and the others who have been highly commended,” said the Press Council’s Executive Director, John Pender. “We think it is very important to support and recognise the students at universities around the country who can make a crucial contribution to the next generation of quality journalism in Australia.

“By associating the Press Council with the JERAA awards, journalism students become aware early in their careers about media ethics, the work of the Council and our Standards of Practice.”

JERAA’s President, Professor Matthew Ricketson, said: “The Ossie awards sponsored by the Press Council combine a desire to ensure students engage deeply with important issues of journalism ethics along with an encouragement of students’ developing professional practice skills.

“The need for students to learn both theory and practice is central to JERAA’s mission.”

This year, more than 170 entries were submitted to the Ossie awards across 18 categories, with 21 universities in Australia, New Zealand and Fiji eligible to take part.

For a full list of 2017 winners, click here.


#67

2017 ASC Media Awards

The Australian Sports Commission (ASC) Media Awards were presented tonight at a gala dinner in Sydney.

image

Winners in bold

Best reporting of an issue in sport

•Chris Barrett, Adam Collins, ‘Australian Cricket Pay Dispute’, The Sydney Morning Herald
•Louise Milligan, Lisa McGregor, Trish Drum, ‘After the Game’, Four Corners, ABC
•Chip Le Grand. ‘Battle for the AOC’, The Australian
•Mary Gearin, Sarah Curnow, ‘Abuse in Tennis’, 7.30, ABC Highly Commended
•Phil Rothfield, Jessica Halloran, ‘The Ultimate Confession’, The Sunday Telegraph

Best coverage of sport by an individual – broadcast media

•Alister Nicholson, ABC
•Brenton Speed, Fox Sports
•Kelli Underwood, Fox Sports and ABC
•Gerard Whateley, ABC and Fox Footy

Best coverage of sport by an individual – print media

•Matthew Cleary, Inside Sport
•Will Swanton, The Australian
•Grantlee Kieza, The Courier-Mail
•Konrad Marshall, Good Weekend, Fairfax Media

Best coverage of sport by an individual – digital media

•Sam Edmund, ‘2017 Tour de France’, The Herald Sun
•Nathan Ryan, ‘Beyond the Game: Inside the NRL World’, Fox Sports
•Mary Konstantopoulos, Ladies Who League
•Jonathan Horn, ‘The Year of the Underdog’, The Guardian

Best coverage of a sporting event by a media organisation

•Network Ten, ‘Big Bash League 2016-17’
•Seven Network, ‘AFL Grand Final 2017’
•Fox Sports, ‘Horn v Pacquiao – World Title’
•The Sunday Age, ‘AFL Grand Final 2017’
•Seven Network, ‘Australian Open Tennis Men’s Final 2017’

Best coverage of sport for people with a disability

•Kristopher Flanders, ‘No Holding Back’, NITV Highly Commended
•Aaron Kearney, ‘Empower Play’, ABC
•Fox League, ‘League Life – Dean Clifford’, Fox Sports
•Jim Callinan, ‘Oz Day 10k Wheelchair Road Race’, Sky News

Best coverage of women in sport

•Karleen Minney, Bree Winchester, ‘Love Her Body’, The Canberra Times, Fairfax Media
•Swoop,News Corp Highly Commended
•Fox Footy, ‘AFL Women’s coverage’, Fox Sports
•Sideliners, ABC TV
•Network Ten, ‘Women’s Big Bash League 2016-17’

Best profiling of an athlete, team or coach – print media

•Will Swanton, ‘Letting Go’, The Australian
•Mike Colman, ‘Fishing With Roy’, The Courier-Mail
•Grantlee Kieza, ‘Prized Fighter - Jeff Horn’, The Courier-Mail
•Konrad Marshall, ‘This is who I am: Inside Richmond’s secret sessions’, The Age, Fairfax Media

Best sports journalism from rural, regional or suburban media

•Larissa Romensky, ‘Powerlifting Women Getting Fitter’, ABC
•Frances O’Shea, ‘Jake Finn’s Nightmare’, Newcastle Herald
•Grant Edwards, ‘Multisport Mecca’, Sunshine Coast Daily
•Matthew Elkerton, ‘Final Chapter of Redemption’, The Daily Examiner

Best sports photography

•Scott Barbour, ‘Serena Williams’, Getty Images
•Michael Dodge, ‘Leap of Faith’, Getty Images
•Lukas Coch, ‘Australian Open - Framing the Action and the Moth’, AAP
•Michael Dodge, ‘Cyril Magic’, Getty Images
•Mark Kolbe, ‘Hundred Before Lunch’, Getty Images

Best depiction of the value of sport to Australians in a community setting

•Chris Gillett, ‘Ararat Eagles Reserves – The Footy Team that Never Wins’, 7.30, ABC
•Jodan Perry, ‘Macintyre Warriors Helping to Heal Disadvantaged Communities’, ABC
•Allyson Horn, ‘Afghan AFL’, ABC
•Nick Piper, ‘Once Upon A Sport’, Onion TV

Best contribution to sport by an organisation through digital media

•Seven Network, ‘Summer of 7Tennis 2017’
•SBS, ‘Cycling Central’
•Fox Sports, ‘The Greatest Game of All – NRL’
•SBS, ‘The World Game’

Best analysis of the business of sport

•John Stensholt, ‘Tennis’s Rollercoaster Ride’, The Australian Financial Review
•The Sunday Telegraph, ‘Code Wars – The Fight for Pay’
•Jack Kerr, ‘Sports Betting Industry Analysis’, Freelance
•Konrad Marshall, ‘Hoop Dreams’, Good Weekend, Fairfax Media

Best profiling of an athlete, team or coach – broadcast media

•Mint Pictures; ‘John Eales Reveals: The Haka’
•Mike Hirchfield, Fox Footy, ‘FYFE 2017’, Fox Sports
•Adam Peacock, Daniel Hemmingway, ‘Mark Milligan: The Greatest Grandfather’, Fox Sports
•Winsome Denyer, Ben Cheshire, Andrew Cooke, ‘All For The Family - Tyler Wright’, Australian Story, ABC
•Adrian Brown, ‘Outsiders’, Whooshka Media

Lifetime Achievement Award

Debbie Spillane


#68

The PANPA Newspaper of the Year Awards and Advertising and Marketing Awards have been combined to form the News Media Awards. Newspaper of the Year categories have been renamed News Brand of the Year. The new 2018 News Media Awards will be held on September 14.


#69

Melbourne Press Club announced on Wednesday the nominees for the annual Quill Awards and the 2017 Australian Journalist of the Year.

Australian Journalist of the Year
Adele Ferguson, The Age
For investigations into business scandals, including in the retirement village sector

Nick McKenzie & Richard Baker, The Age
For extended reporting on China’s influence over Australian politics

Sally Sara, ABC
For her extensive African coverage

Cameron Stewart, The Australian
For his coverage of US politics and society

Australian Sports Journalist of the Year
Greg Baum, The Age
Grantlee Kieza, The Courier-Mail
Will Swanton, The Australian

Young Journalist of the Year
Bridget Judd, ABC Local Radio
Jemma Ryan, Geelong Advertiser
Cassie Zervos, Herald Sun

Full list of Quill Awards nominations


#70

Winners of the 2017 Quill Awards presented in Melbourne tonight.

Sports Photograph
Mark Stewar, Herald Sun for “Howe high can he go?” (the tall mark by Collingwood’s Jeremy Howe during Queen’s Birthday AFL match against Melbourne)

Sports Feature
Louise Milligan, Lisa McGregor and Trish Drum of ABC Four Corners for “After the Game”

Sports Report
Michael Warner, Herald Sun for “Drugs, Lies and Cover-ups”

Harry Gordon Australian Sports Journalist of the Year
Will Swanton, The Australian

Regional and Rural Journalism
Tyla Harrington, Andrew Mole, Ivy Wise and Luke Hemer, The Riverine Herald for “Murder on the Murray”

Radio News
3AW news team for its coverage of the the Bourke Street attack

Radio Current Affairs
Bridget Judd, ABC Local Radio for “Behind Bars”

RACV Transport Quill
Brendan Donohoe, Seven News for “North East Link Cabinet Leak”

Podcasting
The ABC Trace Team for “Trace”

News Report in Writing
Josh Gordon, Richard Willingham and Benjamin Preiss, The Age for “Speaker of the Houses”

News Photograph
Tony Gough, Herald Sun for ‘Bourke Street massacre’

Gold Quill
Fairfax Media and ABC Team for coverage of Chinese influence on Australian politics

The Keith Dunstan Quill for Commentary
Gay Alcorn, Guardian Australia for “AFL’s patronising moralism”

Innovation in Journalism
The ABC Trace Team for “Trace”

The Grant Hattam Quill for Investigative Journalism (tie)
Nick McKenzie, James Massola, Richard Baker and Fergus Hunter (Fairfax Media) for “Chinese influence and Dastyari’s fall”
Adele Ferguson, Sarah Danckert and Klaus Toft (The Age and ABC Four Corners) for “The Crook, the Police and the Retirement Village”

Features Photograph
David Caird, Herald Sun for “Melbourne High Life”

Artwork
Jamie Brown, The Sunday Age for “Generation Game”

Coverage of an Issue or Event
Fairfax Media and ABC Team for “China’s influence - power and payments”

Feature Writing
Jo Chandler for “The Totten Hots Up”, published in The Monthly

Cartoon
Ron Tandberg, The Age for “The Big C”

Business News
Adele Ferguson and Sarah Denckert for “Crumbs”

Camera Work
James Paul, Seven News for footage from the Bourke Street attack

Business Feature
Damon Kitney, The Australian for “Out of the Shadows” (James Packer)

Breaking News Coverage
The Age Newsroom Team for its coverage of the Bourke Street attack

Young Journalist of the Year
Cassie Zervos, Herald Sun

TAC Towards Zero Quill for Road Safety Reporting
Ebony Bowden, The Age for “Fury Roads: Melbourne’s road rage epidemic”

Suburban Journalism
Suzan Delibasic, Monash Leader for “Lee family deportation fight”

Victorian Government Quill for Reporting on Disability Issues
Louise Milligan, ABC 7.30 for “Intervention Frees Disabled Young Man from Jail”

TV/Video News
Alexis Daish, Nine News for her reporting of the Karen Ristevski murder case

TV/Video Feature (Short Form)
Laura Turner, A Current Affair, Channel Nine for “Skye’s Story” (Laura’s sister Skye’s battle with drug overdose)

TV/Video Feature (Long Form)
Adele Ferguson, Klaus Toft & Sarah Danckert (ABC Four Corners and The Age) for “Bleed Them Dry Until They Die”

Student Journalist of the Year
Carol Saffer, Monash University

Lifetime Achievement Award
Robert Gottliebsen

Graham Perkin Australian Journalist of the Year
Nick McKenzie and Richard Baker, The Age for extended reporting on China’s influence over Australian politics


#71

The Australian Financial Review was the big winner at the Citi Journalism Awards for Excellence, held last night.


#72

Winers announced in the 2018 Tasmanian Media Awards


#73

Nominations for the 2018 Walkley Mid-Year Awards have been announced.


#74

SA Media Awards

The winners of the 2018 SA Media Awards have been announced

Winners - full details

Includes:

BRONZE: All Media – Graphic, Artwork or Cartoon
• Ray Hirst: Body of work: News Corp

BRONZE: All Media – Public Service Journalism
• Nicola Gage and Angelique Donnellan: Abuse in State Care: Australian Broadcasting Corporation

BRONZE: All Media – Coverage of Sport
• Nick Butler: Nick Butler China: Network Ten

BRONZE: All Media –Freelance Contribution
• Royce Kurmelovs: Body of work: Various

BRONZE: All Media -Rural/Regional Journalist
• Les Pearson Body of work: Plains Producer

BRONZE: All Media – Commentary, Analysis, Opinion & Critique
• Daniel Wills: The State: News Limited

BRONZE: All Media – Investigative Journalism
• Brad Crouch: RAH stroke deaths scandal: News Corp

BRONZE: All Media –Community Journalist
• Rhiannon Elston: Body of work: SBS

BRONZE: Best Three Headlines
• Greg Barila: “Mr Xenopom”,”Now you sashimi, now you don’t!” and “All quiet on the question front”: News Corp

BRONZE: Public Relations Campaign (Government or Private)
• Victoria Moore: Zipper Kids Score Open Heart Goals: The Press Gallery

BRONZE: Print/Text News or Lifestyle Feature
• Penelope Debelle: Michael Abbott: Devil’s Advocate: The Advertiser

BRONZE: Print/ Text News Report
• Brad Crouch: RAH stroke deaths scandal: News Corp

BRONZE: TV/Video Current Affairs or Feature
• Angelique Donnellan and Sophie Wainwright: Who is Sally Zou?: Australian Broadcasting Corporation

BRONZE: TV/Video News or Current Affairs Camera
• Tony Salvatore: Body of work: Seven Network

BRONZE: TV /Video News Report
• Angelique Donnellan and Nicola Gage: Oakden Scandal: Australian Broadcasting Corporation

BRONZE: Radio/Audio News & Current Affairs or Feature
• Caroline Winter: Summer Special: Australia’s Space Race: Australian Broadcasting Corporation

BRONZE: Sport Photograph or Photographic Series
• Sarah Reed: Tex Soars: News Corp

BRONZE: Feature Photograph or Photographic Series
• Tom Huntley: Body of Work The Advertiser

BRONZE: News Photograph or Photographic Series
• Sarah Reed: Despair: News Corp

SILVER: Julie Duncan Memorial Award for Student Journalism
• Jesse Neill: Body of work : University of South Australia

SILVER: Max Fatchen Award For Best Young Journalist
• Max Burford: Network Ten

SILVER: Best Photographer
• Sarah Reed: The Advertiser/Sunday Mail

SILVER: Best Radio/Audio Broadcaster
• Caroline Winter: Australian Broadcasting Corporation

SILVER: Best TV Broadcaster (Presenter, Reporter, Camera)
• Angelique Donnellan: Australian Broadcasting Corporation

SILVER: Best Print/Text Journalist
• Daniel Wills: News Corp

GOLD: Hall of Fame for Outstanding Contribution to Journalism
• Merv Agars

GOLD: 2018 SA Media Awards Journalist of the Year
• Angelique Donnellan: Australian Broadcasting Corporation


#75

#76

#77

#78

Finalists announced in the 2018 Queensland Clarion Awards.


#79

Channel 7 dominating out of the commercial networks…this is what happens when you focus on news…not SUPERMARKET SAVINGS news over at 9.


#80

Kennedy Awards

For Excellence in Journalism in NSW.

Sharri Markson (Daily Telegraph) won the Awards for Journalist of the Year, Scoop of the Year and Outstanding Political Reporting for her reporting on Barnaby Joyce.

1 Les Kennedy Award for Outstanding Crime Reporting (sponsor Stonemasons and Landscapers (since 1970) – Emma Partridge (Daily Telegraph); Janet Fife-Yeomans, Ashleigh Gleeson (Daily Telegraph); Michael Evans (Sydney Morning Herald)

2 Paul Lockyer Award for Outstanding Regional Broadcast Reporting (sponsor Vodafone) – Anna Henderson (7.30 ABC); Marty McCarthy (ABC Regional); Melissa Russell, Michael Pignataro (WIN News Wollongong)

3 Chris Watson Award for Outstanding Regional Newspaper Reporting – Carrie Fellner (Newcastle Herald); Carla Hildebrandt (The Mandurah Mail); Shannon Tonkin (Illawarra Mercury)

4 Rod Allen Award for Racing Writer of the Year (sponsor Australian Turf Club) – Ray Thomas (Daily Telegraph); Andrew Webster (Sydney Morning Herald); Chris Roots (Sydney Morning Herald)

5 Outstanding Turf Reporting (sponsor Racing NSW) Chris Roots (Sydney Morning Herald , Ray Thomas (The Daily Telegraph)

6 Sean Flannery Award for Outstanding Radio Reporting (sponsor Hillbrick Bicycles) – Natalia Peters (Macquarie Radio, 2GB); Tamara Wearne (Macquarie Radio, 2GB); Andrew Greene (ABC Radio)

7 Outstanding Radio Current Affairs Reporting & Audio BlogPeter Ryan (ABC Radio); David Marr, Melissa Davey, Miles Martignoni (The Guardian Australia); How Do You Sleep At Night? (ABC Audio Studios)

8 Outstanding News Photo (sponsor City of Parramatta Council) – Kate Geraghty (Sydney Morning Herald); John Grainger (Daily Telegraph); Nathan Edwards (Sunday Telegraph)

9 Outstanding Portrait (sponsor City of Parramatta) – Philip Hillyard (Daily Telegraph); Kate Geraghty (Sydney Morning Herald); Jonathon Carroll (Newcastle Herald)

10 Outstanding Sports Photo (sponsor City of Parramatta) – Brett Costello (Daily Telegraph); Sam Ruttyn (Sunday Telegraph); Philip Hillyard (Daily Telegraph)

11 Outstanding Online Video (sponsor City of Parramatta) – Eric Lobbecke (The Australian); (ABC True Crime Team); Ivan O’Mahoney, Dan Box, Nial Fulton (The Australian – Foxtel)

12 Power of the Lens People’s Choice Award – to be announced at August 10th Gala

13 The Cliff Neville Award: Outstanding Team PlayerDavid Richardson Seven Network

14 Peter Frilingos Award for Outstanding Sports Reporting (sponsorANZ Stadium)– Peter Lalor (The Australian); Jane Cadzow (Sydney Morning Herald); Jamie Pandaram (Daily Telegraph)

15 2018 Young Journalist of the Year (sponsor Twitter) – Sam Buckingham-Jones (The Australian); Lucy Cormack (Sydney Morning Herald); Taylor Auerbach (A Current Affair)

16 Outstanding Travel Writing – Rob McFarland (Sydney Morning Herald); Catherine Marshall (Sydney Morning Herald) ; Tracey Croke (Adventure.com)

17 Lifetime Achievement Award (sponsor Balter Beer) – Jana Wendt

18 John Newfong Award for Outstanding Indigenous Affairs Reporting (sponsor Paradigm Resources) – Allan Clarke (ABC True Crime); Lorena Allam (The Guardian Australia); Chris Roe, Karla Grant (NITV)

19 Gary Ticehurst Award for Outstanding TV News Camera Coverage (sponsor Nine News) – Kevin Hudson (Seven News); Paul Buller (Nine News); Andy Taylor (Sunday Night)

20 Harry Potter Award for Outstanding Television News Reporting (sponsor Network 10) – Seven News Team (Seven News); Neil Breen (Nine News); Robert Ovadia (Seven News)

21 Outstanding Television Current Affairs Reporting (sponsor A Current Affair) – Tara Brown, Grace Tobin, Sean Power (60 Minutes); Adele Ferguson, Lesley Robinson, Lucy Carter, Nassim Khadem (4 Corners ABC); Tracy Grimshaw (A Current Affair)

22 Outstanding Nightly TV Current Affairs Reporting (sponsor Nine News) – Patrick Abboud (SBS Viceland) ;Dimity Clancey, Nat Clancy (A Current Affair); ABC Fairfax Team (ABC Fairfax)

23 Peter Ruehl Award for Outstanding Columnist ( sponsor AGL) – James Weir (news.com.au); James Jeffrey (The Australian); Jacqueline Maley (Sydney Morning Herald)

24 Outstanding Finance Reporting (sponsor Hunter Burton Capital) – Adele Ferguson, Sarah Danckert (Fairfax Media); Peter Ryan (ABC Radio); Max Mason (Australian Financial Review)

25 Outstanding Consumer Affairs Reporting (sponsor Godfrey Wines) – Tony Ibrahim (Choice Magazine) ; Alison Branley, Sophie Scott (ABC Lateline), Patrick Abboud (SBS)

26 Outstanding Online News Breaking – (sponsor Seven News) Liam Bartlett, Howard Sacre, Elizabeth Little (60 Minutes); Max Mason (The Australian Financial Review); Paul Farrell (The Guardian)

27 Outstanding Court Reporting (sponsor Artline) – Patrick Begley (Sydney Morning Herald); Nicola Berkovic (The Australian); Taylor Auerbach (A Current Affair)

28 Outstanding Reporting on the Environment – Carrie Fellner (Newcastle Herald); Benedict Brook (news.com.au); Peter Hannam (Sydney Morning Herald)

29 Rebecca Wilson Award 2018 Scoop of the Year (sponsor Salty Dingo Media) – Mark Morri (Daily Telegraph); Sharri Markson, Kyla Loussikian (Daily Telegraph); Nick McKenzie (Sydney Morning Herald, The Age)

30 Vince O’Farrell Award: Outstanding Illustration (sponsor Stabilo)– Alan Moir (Sydney Morning Herald); Cathy Wilcox (Sydney Morning Herald); David Rowe (Fairfax Media)

31 Outstanding Investigative ReportingNick McKenzie, Chris Masters (The Age, Sydney Morning Herald); Sharri Markson, Kylar Loussikian (Daily Telegraph); Emma Partridge (Daily Telegraph)

32 Jim Oram Award: Outstanding Features Writing (sponsor Sydney MorningHerald)– Jane Cadzow (Sydney Morning Herald); Nick O’Malley (The Good Weekend); Trent Dalton (The Australian)

33 Outstanding Political Reporting (sponsor NRMA Insurance) – Sharri Markson (Daily Telegraph) ; Andrew Clennell (The Australian); Gary Adshead (The West Australian)

34 2018 Kennedy Award prize for Australian Journalist of the Year – Kate McClymont (Sydney Morning Herald); Nick McKenzie (The Age, Sydney Morning Herald); Sharri Markson (Daily Telegraph)