Classic TV Listings


#1

Victoria and Riverland/South East SA listings for Sat, 3 Jan, 1998
Source: TV Week, Victoria edition

SBS
5.00 Weatherwatch & Music
6.00 Japanese News
6.30 Weatherwatch & Music
7.00 Telegiornale
7.35 Cantonese News
7.55 Mandarin News
8.30 Das Journal
9.00 Le Journal
9.40 Weatherwatch & Music
10.15 Telediario
11.00 Indonesian News
11.30 The Journal
noon (Nightly) Business Report
12.30 Movie “Nothing Left to Do But Cry” (PG/Italian)
3.00 On the Death of Federico Fellini (Italian)
4.00 Kalachakra: The Wheel of Time (Ireland, in English)
4.30 The Summer of the Bomb (UK)
5.30 Once Upon a Time in Cyberville (UK)
6.30 World News
7.00 The Children of Nicaragua (Nicaragua/Spanish)
7.30 America in the Fifties (US)
8.30 South Park (PG/US)
9.00 Robin & Friends
9.30 Generation (Australia, but dealing with a group of British teens)
10.00 Movie “Naked Killer” (MA, Hong Kong/Cantonese)
11.20 The Best of Eat Carpet
12.40 Movie “Face to Face” (M/Italian)
2.15 close

ABC
6.00 Rage
9.00 Recovery "Loud Festival"
noon Bush Tucker "Stories of Survival: The Best of Them All"
12.30 Baseball: Australian League
2.00 English Premier League Soccer
3.00 Poetry in Motion
4.00 Movie "The Battle of the River Plate"
6.00 Woodford Folk Festival
7.00 ABC News
7.30 Pie in the Sky "The Policeman’s Daughter"
8.30 The Bill “Second Chances”/“Repossession” (PG, ABC News airs during program)
9.30 Performance “Suddenly Last Summer” (PG)
10.55 Rage (Triple J simulcasts from 1am)

Prime
6.00 Reach Out for Christ
6.30 Bob in a Bottle
7.00 Saturday Disney
9.00 New Adventures of Winnie the Pooh ©
9.30 Adventures of the Bush Patrol ©
10.00 Huckleberry Hound
10.30 Saved by the Bell: The New Class
11.00 California Dreams
11.30 Surf TV
noon The Road to Nagano
1.00 Movie "My Man Godfrey"
2.55 Movie "Merry Andrew"
5.00 Get Smart
5.30 Rex Hunt Fishing Adventures
6.00 Seven Nightly News
6.30 The World Around Us “Australia’s Endangered Species” (pt 2)/“Jaguar: Year of the Cat” (Tattslotto airs during program)
8.40 Movie “Bonanza: Under Attack” (PG)
10.40 Movie “The Sons of Katie Elder” (PG)
1.05 The Extraordinary (PG)
2.00 Television Shopping Network

WIN
6.00 Faith Talks
6.30 Telemall Shopping
7.00 Goodsports ©
7.30 Wonder World!
8.00 Today on Saturday
9.00 Ship to Shore ©
9.30 Wishbone ©
10.00 My Generation ©
10.30 Outer Bounds
10.50 Cricket: Australia v South Africa-Second Test, Day 2 (from the SCG)
1.00 The Cricket Show
1.30 Cricket cont’d
6.00 National Nine News
6.30 Step by Step "The Bodyguard Formerly Known as Prince"
7.00 Hangin’ with Mr. Cooper "Rivals"
7.30 Family Matters "The Naked and the Nerdy"
8.00 Married,…with Children “Kelly’s Got a Habit” (PG)
8.30 John Grisham’s The Client (PG/premiere)
10.35 Crocodile Shoes 2 (M/premiere)
1.35 Cricket Highlights
2.05 Late Show with David Letterman (PG)
3.05 Lonesome Dove: The Outlaw Years (M)
4.05 Barney Miller (PG)
4.35 Carson’s Comedy Classics (PG)
5.00 Kenneth Copeland

Ten Victoria/Ten Melbourne
6.00 Barney & Friends
6.30 Fantomcat
7.00 Owl TV (C/finale)
7.30 Where on Earth is Carmen Sandiego? ©
8.00 Totally Wild ©
8.30 Inside Stuff
9.00 Video Hits
11.30 Ten-Pin Bowling
noon Bright Ideas: The Home Improvement Show-Summer Series
1.30 Flying 18s Yachting
2.00 Movie "Hatari!"
5.00 Ten News
5.30 Greg Norman’s Classic Fishing Adventures
6.00 Out of This World
6.30 Goosebumps “Piano Lessons Can Be Murder”/"My Hairiest Adventure"
7.30 Xena: Warrior Princess “The Reckoning” (PG)
8.30 National Geographic Explorer "When Nature Strikes Back"
9.40 Moloney “Past Forgiveness” (M)
10.40 Ten News
11.10 Sports Tonight
11.40 NBA Action
12.10 Basketball: NBA Game of the Week
1.10 A Year to Remember
1.40 Aboriginal Australia
2.00 Telemall Shopping
4.00 Randy Morrison Ministries
4.30 Key of David

RTS5A/SES8
7.00 Magic School Bus ©
7.30 Goodsports ©
8.00 Crocadoo ©
8.30 Adventures of the Bush Patrol ©
9.00 Ocean Girl ©
9.30 Dennis the Menace
10.00 Outer Bounds
10.30 Cricket: Australia v South Africa-Second Test, Day 2
12.30 The Cricket Show
1.00 Cricket cont’d
5.30 Out of This World
6.00 National Nine News
6.30 Sabrina the Teenage Witch
7.00 Clueless
7.30 Lois & Clark: The New Adventures of Superman “Voice from the Past” (PG, Lotto draw airs during program)
8.35 Movie “My Life” (PG)
10.45 Movie “Dirty Harry” (M)
12.40 Epilogue
12.45 close

Seven Melbourne
6.00 2 Stupid Dogs
6.30 Bob in a Bottle
7.00 Saturday Disney
9.00 New Adventures of Winnie the Pooh ©
9.30 Adventures of the Bush Patrol ©
10.00 Huckleberry Hound
10.30 Saved by the Bell: The New Class
11.00 California Dreams
11.30 The Mask
noon The Road to Nagano
1.00 Movie "My Man Godfrey"
2.55 Movie "Merry Andrew"
5.00 Get Smart "The Mild Ones"
5.30 Rex Hunt Fishing Adventures
6.00 Seven Nightly News
6.30 World Around Us “Australia’s Endangered Species” (pt 2)/"Jaguar: Year of the Cat"
7.30 Heartbeat “Manhunt” (PG, Tattslotto and Super 66 draws air during program)
8.40 Movie “Bonanza: Under Attack” (PG)
10.40 Movie “The Sons of Katie Elder” (PG)
1.05 Telemall Shopping
2.05 Movie “Another Pair of Aces: Two of a Kind” (M)
3.45 Movie “Rock & Rule” (PG)
5.10 The Main Event

Nine Melbourne
6.00 World Sport Special
6.30 The Dinky Di’s "The Bilby Tale"
7.00 Goodsports ©
7.30 Wonder World! ©
8.00 Today on Saturday
9.00 Ship to Shore ©
9.30 Wishbone ©
10.00 My Generation ©
10.30 Outer Bounds
10.50 Cricket: Australia v South Africa-Second Test, Day 2
1.00 The Cricket Show
1.30 Cricket cont’d
6.00 National Nine News
6.30 Step by Step "The Bodyguard Formerly Known as Prince"
7.00 Hangin’ with Mr. Cooper "Rivals"
7.30 Family Matters "The Naked and the Nerdy"
8.00 Married…with Children “Kelly’s Got a Habit” (PG)
8.30 John Grisham’s The Client (PG/premiere)
10.35 Crocodile Shoes 2 (M/premiere)
1.35 Cricket Highlights
2.05 Late Show with David Letterman (PG)
3.05 Lonesome Dove: The Outlaw Years “The Bride” (M)
4.05 Barney Miller “Identity” (PG)
4.35 Carson’s Comedy Classics (PG)
5.00 Kenneth Copeland


TV History
#2

WA listings for Monday 8 January 2007
Source: TV Week

SBS
6.00 WeatherWatch & Music
6.20 Chinese News
6.50 WeatherWatch & Music
7.25 Italian News
8.00 German News
8.30 Spanish News
9.20 French News
9.55 Russian News
10.30 Greek News
11.30 Arabic News
12.05 Indonesian News
12.30 Polish News
1.00 The Food Lovers’ Guide to Australia (G)
1.30 Prisoners of Katrina (PG; looks at conditions at Orleans Parish Prison after Hurricane Katrina’s direct hit on New Orleans)
2.30 WWI in Combat “Slaughter in the Trenches” (pt 2/PG)
3.30 September 11 Didn’t Happen (G)
4.30 The Journal
5.00 Passport to Parenthood (G)
6.00 Motorsport: 2007 Dakar Rally, Day 2
6.30 World News Australia
7.00 Rough Science “Shipwrecked” (G)
7.30 MythBusters “Outtakes Special” (G)
8.30 South Park “Jared Has Aides” (M)
8.58 SOS Animated
9.00 Drawn Together (MA15+)
9.30 World News Australia
10.00 Shameless (MA15+)
10.50 Movie “Kamchatka” (G/Argentina)
12.40 Queer as Folk (MA15+)
1.35 WeatherWatch Overnight
5.25 Japanese News

ABC
6.00 Grizzly Tales for Gruesome Kids (G)
6.10 Black Hole High (G)
6.30 Tutenstein (G)
7.00 The Gnoufs (G)
7.10 The Wild Thornberrys (G)
7.35 The Fairytaler (G)
8.00 ToddWorld (G)
8.25 Louie (G)
8.35 It’s a Big Big World (G)
8.45 Charlie & Lola (G)
8.55 Little Robots (G)
9.05 Peppa Pig (G)
9.10 Bill & Ben the Flowerpot Men (G)
9.25 Bananas in Pajamas (G)
9.30 Play School (G)
10.00 The Wiggles Show (G)
10.10 Play with Me Sesame (G)
10.35 Creature Features (G)
11.00 Best of Landline
noon Midday Report
12.30 Worlds Apart (PG)
1.30 Growing Up Gotti (PG/return)
2.00 The Bill (PG)
3.00 Bananas in Pajamas (G)
3.05 Rubbadubbers (G)
3.15 Postman Pat (G)
3.30 Play School (G)
4.00 Wide Eye (G)
4.10 Miss BG (G)
4.20 Sitting Ducks (G)
4.35 Patrick’s Planet (G)
4.55 Bernard (G)
5.00 Angela Anaconda (G)
5.20 Corneil & Bernie (G)
5.35 Parallax (G)
6.05 Amba: The Siberian Tiger (G)
7.00 News
7.30 The 7.30 Report
8.00 Dynasties “The Zeccola Family” (G/finale)
8.30 The West Wing “King Corn”/"The Wake Up Call"
10.00 Black Books “Hello Sun” (M)
10.25 News
10.35 Jack & Bobby “Time Out of Life”/"And Justice for All"
mid. Movie “Bedlam” (bw/PG)
1.35 Movie “They Were Sisters” (bw/PG)
3.25 Super Singles Bowls: men’s final
4.30 Movie “To Paris with Love” (G)

Seven Perth
6.00 Sunrise
8.30 Playhouse Disney §
9.00 Tennis: International 2007, Day 2 (live from Sydney Olympic Park)
3.00 My Wife & Kids “Jr’s Dating Dilemma” (G)
3.30 Backyard Science “Make Your Own Rock Band” ©
4.00 Go Go Stop ©
4.30 News
5.00 MAS*H “Major Fred C. Dobbs” (G)
5.30 Deal or No Deal
5.59 Cash 3 Draw
6.00 News
6.30 Today Tonight (includes Lotto Draw)
7.00 That 70s Show “I’m Free” (PG)
7.30 The Master (G/finale)
8.30 Standoff “Heroine” (M)
9.30 Vanished “Resurrection” (M)
10.30 Boston Legal “Death Be Not Proud” (M/finale)
11.30 Starved “Please Release Me, Let Me Go” (M)
mid. Alias (M)
1.00 Stan the Man (M)
2.05 Passions (PG)
3.00 Guthy-Renker Australia (G)
3.30 NBC Today
5.30 Sunrise

Nine Perth
6.00 Today
9.00 Here’s Humphrey §
9.30 Kangaroo Creek Gang ©
10.00 Everwood “Shoot the Moon” (PG)
11.00 News
11.30 [Hot] Source ©
noon Dr. Phil “Wifestyles” (PG)
1.00 Days of Our Lives (PG)
2.00 Young & the Restless (PG)
3.00 Friends “The One Where Rachel Goes Back to Work” (PG)
3.30 Codename: Kids Next Door (G)
4.00 The Shak “Animal Friends” ©
4.30 News
5.00 Entertainment Tonight
5.30 Antiques Roadshow “Royal Holloway, Part 1” (G)
6.00 News
6.30 A Current Affair
7.00 King of Queens “Buy Curious” (PG)
7.28 Newsbreak
7.30 Motorway Patrol “Maori Sovereignty/Motorway Runner” (PG)
8.28 Newsbreak
8.30 ER “There are No Angels Here” (M)
9.28 Newsbreak
9.30 Nip/Tuck “Grandville Trap” (MA15+)
10.30 Outrageous Fortune “The Infants of Spring” (M)
11.30 Nightline
mid. The Wire (MA15+)
1.10 DaVinci’s Inquest (M)
2.05 Bernie Mac (PG)
2.30 All of Us (PG)
3.00 Guthy-Renker Australia (G)
4.00 Creflo A. Dollar (G)
4.30 Good Morning America

Ten Perth
6.00 Early News
7.00 Toasted TV (G)
8.30 Puzzle Play §
9.00 9am Summertime (PG)
11.00 News
noon 7th Heaven “Don’t Ax, Don’t Tell” (PG)
1.00 Oprah Winfrey “Bon Jovi’s Oprah Show Debut” (PG)
2.00 Ready Steady Cook (G)
3.00 Judge Judy (G)
3.30 Huey’s Cooking Adventures (G)
4.00 Scope “Energy” ©
4.30 Bold & the Beautiful (G/return)
5.00 News
6.00 Seinfeld “The Merv Griffin Show” (G)
6.30 Neighbours (G/return)
7.00 Simpsons “Team Homer” (G)
7.30 Smallville “Reckoning” (PG)
8.30 Law & Order: SVU (M)
9.30 Cops (M)
10.30 News/Sports Tonight
11.15 Late Show with David Letterman (PG)
12.15 Home Shopping (G)
2.15 Video Hits Up-Late (G)
2.30 Kenneth Copeland (PG)
3.00 Life Today with James Robison (PG)
3.30 This is Your Day with Benny Hinn
4.00 Early Show

GWN
6.00 Sunrise
8.30 Playhouse Disney §
9.00 Tennis: International 2007, Day 2 (live from Sydney Olympic Park)
3.00 My Wife & Kids “Jr’s Dating Dilemma” (G)
3.30 Backyard Science “Make Your Own Rock Band” ©
4.00 Go Go Stop ©
4.30 News
5.00 Deal or No Deal
5.30 GWN News
6.00 Seven News
6.30 Today Tonight (includes Lotto Draw)
7.00 That 70s Show “I’m Free” (PG)
7.30 The Master (G/finale)
8.30 Standoff “Heroine” (M)
9.30 Vanished “Resurrection” (M)
10.30 Boston Legal “Death Be Not Proud” (M/finale)
11.30 Starved “Please Release Me, Let Me Go” (M)
mid. Alias (M)
1.00 GWN News
1.30 Home Shopping (G)
2.00 Expo (G)
4.30 Creflo A. Dollar (G)
5.00 Home Shopping (G)
5.30 Sunrise

WIN
6.00 Today
9.00 Here’s Humphrey §
9.30 [Hot] Source ©
10.00 Everwood “Shoot the Moon” (PG)
11.00 News
11.30 Time Life (PG)
noon Dr. Phil “Is This Normal?” (PG)
1.00 Days of Our Lives (PG)
2.00 Young & the Restless (PG)
3.00 Entertainment Tonight
3.30 Malcolm in the Middle “Humilithon” (PG)
4.00 The Shak “Animal Friends” ©
4.30 Bert’s Family Feud (G)
5.00 Ten News
6.00 WIN News
6.30 A Current Affair
7.00 Futurama “The Deep South” (PG)
7.30 Motorway Patrol “Maori Sovereignty/Motorway Runner” (PG)
8.30 CSI: Miami “Witness to Murder” (M)
9.30 Survivor: Cook Islands “I Have the Advantage. For Once” (PG)
10.30 Outrageous Fortune “The Infants of Spring” (M)
11.30 WIN News
mid. Late Show with David Letterman (PG)
1.00 Law & Order (M)
3.00 Matlock Police (bw/M)
4.00 Entertainment Tonight
4.30 Good Morning America


#3

SA/Broken Hill listings for Saturday 17 January 1976
from TV-Radio Guide

ABC
9.00 test pattern/music
12.30 Sportsview (Australian PGA Championships; SA TAB Daily Double airs during program)
4.30 British Soccer: The Big Match (FA Cup, third round from 3 January)
5.25 Sporting Round-Up
5.30 Magic Roundabout (bw)
5.35 Hammy Hamster’s Adventures on the Riverbank "Discovery"
6.00 You Asked for It
6.25 Occasional Wife "G.P. Loves U.U."
6.50 Today’s Sport
6.55 Weather
7.00 News
7.15 Today’s Racing
7.30 Love Thy Neighbor (A)
7.55 Whodunit?
8.30 Saturday Week
9.15 With Sir Robert Helpmann at the Ballet “Swan Lake” (Vienna State Opera Ballet)
11.05 Certain Women
11.50 close

GTS4 Port Pirie/BKN7 Broken Hill
6pm News/Weather
6.30 The Hungry Sea
7.30 Sonny & Cher Comedy Hour (guest William Conrad)
8.28 (GTS4) Tide Times
8.30 Thrillseekers (premiere)
9.00 Movie “A Run for Your Money” (A)
10.30 You Say the Word
10.45 Christian Television Association Program
11.10 close

ADS7 Adelaide
9.00 test pattern
10.00 Seven’s Super Saturday Show (partially bw)
noon Movie “The Best Things in Life are Free” (A; SA TAB Daily Double airs during movie)
1.55 Movie “Starlift” (bw/G)
3.45 Movie “Trail of the Mounties” (bw/G)
4.30 Laramie "Road to Helena"
5.30 The Professor & the Enquiring Minds
6.00 News/Sport/Weather
6.30 Gentleman from Titupu
7.30 Sonny & Cher Comedy Hour (guest Lyle Wagoner)
8.30 Cross Lotto #139
8.35 Movie “Lolita” (bw/AO)
11.25 Birds in the Bush
11.55 Goodnight/close

SES8 Mount Gambier
4pm test pattern
4.45 This Week Has Seven Days
6.00 Bugs Bunny & His Friends
6.05 Shang-a-Lang (guests Slade, Mac & Katie Kisson, and Big Jim Sullivan, plus Beatles flashbacks)
6.35 Wonderful World of Magic
7.00 Flipper "Dolphin for Sale"
7.30 McCloud “Lady on the Run” (A)
9.10 Harry O “Ballinger’s Choice” (A)
10.00 The Night Stalker “Youth Killer” (A)
10.50 Movie “The Last Child” (AO)
mid. Epilogue/close

NWS9 Adelaide
9.00 test pattern
11.00 Hey! Hey! It’s Saturday
11.05 Movie “Round-Up Time in Texas” (bw/G)
noon Movie “I Shot Jesse James” (bw/G)
1.40 Movie “The Dalton Gang” (bw/G)
2.50 Movie “Leave It to the Marines” (bw/G)
4.00 Curiosity Show
5.00 Look, Listen, Laugh & Learn
5.30 Here Come the Double Deckers "Star Struck"
6.00 News
6.30 Miss SA Beach Girl Quest (from Glenelg Beach)
7.00 Bonanza "Lady and the Mark"
8.00 Movie “Johnny Belinda” (bw/A)
9.55 Movie “The Lost Weekend” (bw/AO)
11.55 On This Day (bw)/Epilogue/close

ADS10 Adelaide
9.15 test pattern/music
noon Dan Gibson’s Nature Family
1:00 Highlights of Winfield Australian Sports Sedan Challenge (from WA’s Wanneroo Park Raceway)
2.00 Sheffield Shield Cricket: SA v WA (from Perth)
3.50 Death Valley Showdown
4.30 Cricket cont’d
6.10 Sheffield Shield Cricket Summary
6.30 Cricket cont’d
8.30 Matlock “Adam’s Disciple” (bw/A)
9.30 Movie “Umberto D” (bw/A)
11.15 Saturday Variety Show
12.15 close


#4

Melbourne, Monday 23 January 2006
from TV Week

SBS
6.00 WeatherWatch/Music
6.20 Mandarin News
6.50 WeatherWatch/Music
7.25 Italian News
8.00 Das Journal
8.30 Spanish News
9.20 Le Journal
9.55 Spanish News
10.30 Greek News
11.30 Arabic News
12.05 Indonesian News
12.30 Polish News
1.00 Tristan & Isolde (G/from 1998 Munich Opera Festival)
5.30 The Journal
6.00 Global Village “Paris: Pomp & Poetry by the Seine/Drottningholm’s Theatre” (G)
6.30 World News Australia
7.00 Toyota World Sport
7.30 Top Gear (PG)
8.30 South Park “Two Days Before the Day After Tomorrow” (M)
9.00 Speaking in Tongues (M/finale)
9.30 World News Australia
10.00 Shameless (MA15+)
10.55 Movie “Unfair Competition” (PG/Italy)
12.45 The Nanny (G)
1.15 Movie “The Brave of Samothrakis” (M)
2.40 close
5.00 WeatherWatch/Music
5.25 Japanese News

ABC
6.00 Billy the Cat (G)
6.25 Flatmania (G)
6.35 Charlie Brown & Snoopy (G)
7.00 The Worst Witch (G)
7.20 Potatoes & Dragons (G)
7.30 Cyberchase (G)
7.55 Yoko! Jakamoto! Toto! (G)
8.00 Little Robots (G)
8.10 Save-Ums! (G)
8.20 Eddy & the Bear (G)
8.30 Play with Me Sesame (G)
8.55 I Spy (G)
9.10 Thomas the Tank Engine & Friends (G)
9.20 Maisy (G)
9.25 Bananas in Pajamas (G)
9.30 Play School (G)
10.00 Lights, Camera, Action, Wiggles! (G)
10.10 Wiggles (G)
10.30 Saddle Club (G)
11.00 Landline
noon Midday Report
12.30 Walking with Dinosaurs (G)
1.00 Pilot Guides (G)
2.00 The Bill (PG)
3.00 Bananas in Pajamas (G)
3.05 Bear in the Big Blue House (G)
3.30 Play School (G)
4.00 Bob the Builder (G)
4.10 Pablo the Little Red Fox (G)
4.15 Madeline (G)
4.35 Wild Thornberrys (G)
5.00 Fairly OddParents (G)
5.25 Seriously Weird (G)
5.50 Girl Stuff, Boy Stuff (G)
6.05 Doctor Who “Silver Nemesis” (G/2 parts, second part starts at 6.30)
7.00 ABC News
7.30 7.30 Report
8.00 Australian Story "Out of the Dust"
8.35 Race: The Power of an Illusion “The Difference Between Us” (G/premiere)
9.35 The Men Who Would Conquer China (M)
10.55 ABC News
11.10 Harem (PG)
mid. Movie “Strange Fits of Passion” (M)
1.20 Movie “A Tale of Two” (G)
3.20 Movie “Double Exposure” (G)
4.30 Movie “The Long Memory” (PG)

Seven
6.00 Sunrise
9.00 Raggs “Change” §
9.30 Always Greener “Share Space” (PG)
10.30 Seven News
11.00 Australian Open Tennis
6.00 Seven News
6.30 Today Tonight
7.00 Home & Away (G)
7.30 Australian Open Tennis
12.30 Buffy the Vampire Slayer “Ted”/“Bad Eggs” (PG)
2.30 Saved by the Bell: The New Class (G)
3.00 Guthy-Renker (G)
4.00 NBC Today (G)

Nine
6.00 Today
9.00 Here’s Humphrey §
9.30 Oliver Beene “Fallout” (PG/premiere)
10.00 Everwood "Forget Me Not"
11.00 National Nine News
11.30 I’m with Her “All About Evil” (PG)
noon Dr. Phil “Celebrity Obsessed” (PG)
1.00 Days of Our Lives (PG)
2.00 Young & the Restless (PG)
3.00 Entertainment Tonight
3.30 Run of the House “Kiss and Tell” (PG)
4.00 [Hot] Source ©
4.30 National Nine News Afternoon Edition
5.00 Antiques Roadshow (G/from Hartlepool)
5.30 Price is Right
6.00 National Nine News
6.30 A Current Affair
7.00 King of Queens “Lyin’ Hearted” (PG)
7.30 Two and a Half Men “A Sympathetic Crotch to Cry On”/“The Old Hosebag is My Mother” (PG)
8.30 Walking the Dead “Every Breath You Take” (M)
10.30 Take This Job “Pet Passions” (PG)
11.30 Nightline
mid. DaVinci’s Inquest (M)
1.00 Water Rats (M)
2.00 Young Lions (M)
3.00 Guthy-Renker (G)
4.00 Creflo A. Dollar (G)
4.30 Good Morning America

Ten
6.00 Bright Ideas (G)
7.00 Toasted TV (G)
8.30 In the Box §
9.00 Good Morning Australia Summer Series
11.30 Ten News
noon 7th Heaven “Little White Lie” (G/pt 1)
1.00 Ready Steady Cook (G)
2.00 Oprah Winfrey “Kirstie Alley Teaches Oprah Her Weight Loss Weapon” (PG)
3.00 Huey’s Cooking Adventures (G)
3.30 Judge Judy (G)
4.00 Scope “Space Travel” ©
4.30 Bold & the Beautiful (G)
5.00 Ten News
6.00 Simpsons “Lisa’s First Word” (G)
6.30 Neighbours (G)
7.00 Everybody Loves Raymond “Cookies” (G)
7.30 Simpsons “Bart the Mother” (G)
8.00 Futurama “A Head in the Polls” (PG)
8.30 Supernatural “Wendigo” (M)
9.30 Charmed “Freaky Phoebe” (PG)
10.30 Ten News
11.00 Sports Tonight
11.30 Sailing: Volvo Round the World Ocean Race-Week 10
mid. Nickelback-The Story So Far
12.30 Up-Late Gameshow (PG)
1.55 Video Hits Up Late (G)
2.00 Home Shopping (G)
4.00 Joyce Meyer (G)
4.30 Kenneth Copeland (PG)
5.00 Life Today with James Robison (PG)
5.30 This is Your Day with Benny Hinn (G)


#5

and TV Week in their wisdom neglecting to list ABC2 or the SBS News Channel, or community TV.


#6

I remember Bright Ideas, originally it was more like a traditional lifestyle show IIRC then it became 100% advertorial. Warwick Moss from The Extraordinary was the host.


#7

Western Australia, Monday 5 February 2007
from TV Week

SBS
6.00 WeatherWatch/Music
6.20 Chinese News
6.50 Filipino News
7.25 Italian News
8.00 Super Bowl XLI: Indianapolis v Chicago (live from Miami; SBS shared broadcast rights with Fox Sports)
12.30 German News
1.00 Spanish News
1.30 French News
2.00 Russian News
2.30 Greek News
3.30 Arabic News
4.05 Indonesian News
4.30 Polish News
5.00 The Journal
5.30 OK, Let’s Talk About Me! (G)
6.00 Global Village “Bush Cinema/The Wages of Endurance” (G)
6.30 World News Australia
7.30 Top Gear (G)
8.30 South Park “The Terrence and Philip Movie” (M)
8.58 SOS Animated
9.00 Drawn Together “Clum Babies” (MA15+)
9.30 World News Australia
10.00 Shameless (MA15+)
10.50 Podlove: Our Brilliant Second Life (G)
11.00 Super Bowl XLI replay
1.05 Queer as Folk (MA15+)
2.05 WeatherWatch Overnight
5.25 Japanese News

ABC
6.00 Grizzly Tales for Gruesome Kids (G)
6.10 Black Hole High (G)
6.30 Tutenstein (G)
7.00 Gnoufs (G)
7.10 Wild Thornberrys (G)
7.35 Jakers! The Adventures of Piggley Winks (G)
8.00 ToddWorld (G)
8.10 Fireman Sam (G)
8.20 Boo! (G)
8.35 Bob the Builder Special (G)
9.30 Play School (G)
10.00 Wiggles Show (G)
10.15 Bob the Builder (G)
11.00 Landline
noon Midday Report
12.30 Worlds Apart (PG)
1.30 Occasional Cook (G)
2.00 The Bill (PG)
3.00 Bananas in Pajamas (G)
3.05 Bob the Builder (G)
3.15 Postman Pat (G)
3.30 Play School (G)
3.55/4.05 Miss BG (G)
4.20 Sitting Ducks (G)
4.35 The Worst Witch (G)
5.00 Angela Anaconda (G)
5.20 Corneil & Bernie (G)
5.35 Parallax (G)
6.05 The Amber Time Machine (G)
7.00 ABC News
7.30 7.30 Report
8.00 Bushfire Summer “Future on Fire” (G/finale)
8.30 The West Wing “Things Fall Apart”/“2162 Votes” (G)
10.00 Black Books “Moo-Ma and Moo-Pa” (PG/return)
10.25 Lateline
11.00 Lateline Business
11.30 Jonny Zero (M)
12.15 Movie “Eagle’s Wing” (PG)
2.00 Movie “The Leopard Man” (bw/M)
3.25 Tri-Nations Bowls 2006: Australia v England (from Paris)
4.30 Parkinson (G)
5.30 Pet Show (G)

Seven Perth
6.00 Sunrise
9.00 Playhouse Disney §
9.30 Sons & Daughters (G)
10.00 Crumbs (PG)
10.30 Seven News
11.00 Fashion House “A Rose by Any Other Name” (PG)
noon Movie “Winter People” (M)
2.30 My Wife & Kids “It’s Risky Business” (pt 1/G)
3.00 Three Wishes “Sonora, CA” (G/premiere)
4.00 It’s Academic ©
4.30 Seven News
5.00 MAS*H “The Chosen People” (G)
5.30 Deal or No Deal
5.58 Cash 3 Draw
6.00 Seven News
6.30 Today Tonight (includes Lotto)
7.00 Home & Away (G)
7.30 The Rich List (PG)
8.30 Desperate Housewives “Listen to the Rain on the Roof” (M/return)
9.30 Brothers & Sisters “Patriarchy” (M/return)
10.30 Vanished “The New World” (M)
11.30 Starved “3D” (M)
mid. Huff (MA15+/return)
1.00 Alias (M)
2.00 Passions (PG)
3.00 Guthy-Ranker Australia (G)
4.00 NBC Today

Nine Perth
6.00 Today
9.00 Hi-5 “Travelling” §
9.30 Oliver Beene “Superhero” (PG)
10.00 Joan of Arcadia “Recreation” (PG)
11.00 National Nine News
11.30 Postcards WA (G)
noon Dr. Phil “Love Resolutions” (PG)
1.00 Days of Our Lives (PG)
2.00 Young & the Restless (PG; Nine would drop Y&R later in the year, with the series moving to W)
3.00 Entertainment Tonight
3.30 Friends “The One in Barbados” (pt 1/PG)
4.00 The Shak “Tools” ©
4.30 National Nine News
5.00 Antiques Roadshow “Mansion House” (PG)
5.30 Bert’s Family Feud (G)
6.00 National Nine News
6.30 A Current Affair
7.00 Temptation (G)
7.28 Newsbreak
7.30 The Code (PG/premiere)
8.00 Motorway Patrol (PG)
8.34 Newsbreak
8.35 1 vs 100 (PG)
9.35 The Allen Border Medal (PG)
11.35 Nightline
12.05 The Wire (MA15+)
1.15 DaVinci’s Inquest (M)
2.10 Blue Collar TV (M)
2.30 Priority One (G)
3.00 Guthy-Renker Australia (G)
4.00 Creflo A. Dollar (G)
4.30 Good Morning America

Ten Perth
6.00 Ten Early News
7.00 Toasted TV (G)
8.30 PuzzlePlay §
9.00 9am with David & Kim (PG)
11.00 Ten News
noon Summerland “Sledgehammer” (PG)
1.00 Oprah Winfrey “Desperate Home Makeovers with Eva Longoria” (PG)
2.00 Ready Steady Cook (G)
3.00 Judge Judy (G)
3.30 Huey’s Cooking Adventures (G)
4.00 Totally Wild ©
4.30 Bold & the Beautiful (G)
5.00 Ten News
6.00 Simpsons “Hurricane Neddy” (G)
6.30 Neighbours (G)
7.00 The Biggest Loser (PG)
8.00 Bondi Rescue (return)
8.30 Supernatural “Children Shouldn’t Play with Dead Things” (M)
9.30 Cops (M)
10.30 Ten News
11.15 Late Show with David Letterman (PG)
12.15 Home Shopping (G)
2.15 Video Hits Up-Late (G)
2.30 Kenneth Copeland (PG)
3.00 Life Today with James Robison (PG)
3.30 This is Your Day with Benny Hinn (G)
4.00 CBS Early Show

GWN
6.00 Sunrise
9.00 Playhouse Disney §
9.30 Home Shopping (G)
10.30 Ten News
11.00 Sons & Daughters (G)
11.30 Crumbs “Tennis Any Crumb?” (PG)
noon Movie “Winter People” (M)
2.30 My Wife & Kids “It’s Risky Business” (pt 1/G)
3.00 Three Wishes “Sonora, CA” (G/premiere)
4.00 It’s Academic ©
4.30 Seven News
5.00 Deal or No Deal (G)
5.30 GWN News
6.00 Seven News
6.30 Today Tonight (includes Lotto)
7.00 Home & Away (G)
7.30 The Rich List (PG)
8.30 Desperate Housewives “Listen to the Rain on the Roof” (M/return)
9.30 Brothers & Sisters “Patriarchy” (M/premiere)
10.30 Vanished “The New World” (M)
11.30 Starved “3D” (M)
mid. Huff (MA15+/return)
1.00 GWN News
1.30 Home Shopping (G)
2.00 Expo (G)
5.00 Creflo A. Dollar (G)
5.30 Home Shopping (G)

WIN
6.00 Today
9.00 Hi-5 §
9.30 Oliver Beene (PG)
10.00 Joan of Arcadia (PG)
11.00 National Nine News
11.30 Time Life (PG)
noon Dr. Phil “Cheerleader Scandal” (PG)
1.00 Days of Our Lives (PG)
2.00 Young & the Restless (PG)
3.00 Entertainment Tonight
3.30 Malcolm in the Middle “Baby” (pt 1/PG)
4.00 The Shak ©
4.30 Neighbours (G)
5.00 Ten News
6.00 WIN News
6.30 A Current Affair
7.00 Temptation (G)
7.30 The Code (PG/premiere)
8.00 Motorway Patrol (PG)
8.35 1 vs 100 (PG)
9.35 The Allan Border Medal (PG)
11.35 WIN News
12.05 Late Show with David Letterman (PG)
1.00 Law & Order (M)
3.00 Matlock Police (bw/M)
4.00 Entertainment Tonight
4.30 Good Morning America


#8

Sydney, Saturday 10 February 2007
from TV Week

ABN2-ABC
6.00 Rage (G; Kasabian guest-programs from 8am onwards)
11.00 jtv live (G/featuring Eskimo Joe)
noon Stateline
12.30 Best of Australian Story "All in the Family"
1.00 Iraq: War at Any Cost (G)
2.00 Speed Machines “The Flying Boats” (G)
3.00 Pool: World Junior 9-Ball girls’ final
4.00 Women’s NBL preliminary final
6.00 Goodnight Sweetheart “I Got It Bad and That Ain’t Good” (G)
6.30 Best of Gardening Australia (G)
7.00 ABC News
7.30 Around the World in Eighty Treasures “Peru to Brazil” (G)
8.30 ABC News
8.35 The Bill (M)
9.25 ABC News
9.30 The West Wing “The Ticket”/“The Mommy Problem” (G)
10.55 The Lost Prince (pt 1/G)
12.25 Rage (M)

ATN7-Seven
6.00 Tractor Tom (G)
6.30 Sonic X “Trick Sand” (G)
7.00 Saturday Disney (G)
9.00 The Buzz on Maggie (G)
9.30 Fillmore! (G)
10.00 The Proud Family (G)
10.30 Jetix (G)
11.30 That’s So Raven (G)
noon According to Jim “Cheryl Sings” (G)
12.30 Movie “Attack on the Iron Coast” (PG)
2.30 Movie “Black River” (PG)
4.30 Treasure Hunters (PG)
5.30 Sydney Weekender (G/return)
6.00 Seven News
6.30 The Magic of Riverdance (G)
8.00 Great Comedy Classics (PG?includes episodes of Some Mothers Do 'Ave 'Em, Are You Being Served?, George & Mildred, and The Benny Hill Show)
10.15 Movie “Rocky V” (M)
12.15 According to Jim “When You Wish to Be a Star” (G)
1.00 Davis Cup Tennis: Belgium v Australia, Round 1 (live from Liege, Belgium)
3.00 One World (G)
3.30 Hang Time (G)
4.00 Guthy-Renker Australia (G)
5.00 Dateline NBC (G)

TCN9-Nine
6.00 Thunderbirds (G)
6.30 Barney & Friends (G)
7.00 Dora the Explorer (G)
7.30 Kids WB on Nine (G)
7.35 Kangaroo Creek Gang ©
8.05 Looney Tunes Classics (G)
8.10 The Shak ©
8.40 Looney Tunes Classics (G)
8.50 Don’t Blame Me ©
9.20 Looney Tunes Classics (G)
9.30 The Sleepover Club ©
10.00 Movie “Scooby-Doo and the Witch’s Ghost” (G)
11:30 Surfboat: Ocean Thunder Pro-Boat Series
12.30 Speed Machine
1.00 Motorsport: A1 Grand Prix of Nations highlights
2.00 Movie "Courage of Lassie (G)
4.00 Discover Downunder (PG/return)
4.30 The Dog Whisperer “Josh and Boomer” (PG)
5.00 Roar of the Wild “Deep Safari” (PG/return)
5.30 Antiques Roadshow (G/from Clitheroe)
6.00 National Nine News
6.30 Australia’s Funniest Home Videos (G)
7.30 Wife Swap “Downs/Bailey” (PG/finale)
8.30 Missing Persons Unit (PG)
9.30 RPA (M)
10.30 Movie “The Out-of-Towners” (M)
mid. Quizmania (M)
4.00 Jesse Duplantis Ministries (G)
4.30 Life Today with James Robison (G)
5.00 Tomorrow’s World (G)
5.30 Rise & Shine (G)

TEN10-Ten
6.00 Toasted TV (G/includes Beyblade and Pokemon)
7.00 Wicked Science “Transporter” ©
7.30 Totally Wild ©
8.00 Scope “Sports Body” ©
8.30 Video Hits First (G)
10.00 Video Hits (PG)
11.30 Escape with ET (G)
noon Australian Ladies’ Masters golf (live from Gold Coast)
5.00 Ten News
5.30 Sports Tonight
6.00 Simpsons “In Marge We Trust” (PG)
6.30 Movie “Jumanji” (PG)
8.35 Movie “Patroit Games” (M)
10.55 Doves of War (MA15+/conclusion)
11.55 NYPD Blue “Bale to the Chief”/“Moving Day” (M)
1.55 Video Hits Up-Late (G)
2.00 Home Shopping (G)
4.00 Bayless Conley (G)
4.30 Key of David (PG)
5.00 Hour of Power (G)

SBS28-SBS
6.00 Hong Kong News
6.20 Chinese News
6.50 Filipino News
7.25 Italian News
8.00 German News
8.30 Spanish News
9.20 French News
9.55 Russian News
10.30 Greek News
11.30 Arabic News
12.05 Indonesian News
12.30 Nightly Business Report
1.00 Dances of Life (PG)
2.00 Only the Strong Survive (PG)
3.40 The Aroma of Tea (G)
3.45 Tim Marlow on Highlights of the New Tate Modern (G/conclusion)
4.30 The Journal
5.00 The NewsHour with Jim Lehrer
6.00 Give Me a Break “Barman to Real Estate Whiz” (pt 3/PG)
6.30 World News Australia
7.30 The Colony (pt 1/PG; a group of English, Irish and Australians travel back in time to the Australia experienced by their ancestors)
8.30 Iron Chef (G)
9.20 RocKwiz (G/guests Kutcha Edwards and Sally Dastey)
9.50 Movie “Secret Agents” (M/France)
11.45 Shorts on Screen (M)
12.45 Chappelle’s Show (MA15+)
1.10 Crank Yankers (M)
2.00 WeatherWatch Overnight


#9

^ No Weekend Today/Sunrise or Morning Show/Mornings. Wish we could go back to those days.


#10

Canberra/Southern NSW, Monday 5 March 1984
from TV Week

ABC (TV Week had two separate ABC listings: one for Canberra/Southern NSW, and one for Shepparton)
8.00 Sesame Street
9.00 Larry the Lamb
9.15 Noddy
9.30 Play School
10.00 For Schools: Watch
10.30 For Schools: Personal Development
10.40 For Schools: A Search for Solutions
11.00 For Schools: Flip, Slide, Turn
11.20 For Schools: Walrus
11.40 For Schools: Infinity Limited
noon Four Corners
12.30 Weekend Magazine
1.00 News/Weather
1.11 For Schools: Words Fail Me
1.35 For Schools: My Place, Your Place
1.55 For Schools: After the Ouch
2.15 For Schools: Our Multicultural Society
2.30 Countrywide
3.00 Sesame Street
3.55 Captain Cookaburra’s Australia
4.00 Play School
4.30 Mr. Squiggle & Friends
5.00 Star Blazers
5.25 Danger Mouse
5.30 Metal Mickey
5.54 Come & Get It
6.00 Home
6.30 Doctor Who
6.54 Regional News
7.00 News/Sport/Weather
7.30 Yes Minister "Equal Opportunities"
8.00 Fawlty Towers "Anniversary"
8.30 Nationwide
9.00 Jemma Shore Investigates “A Model Murder” (AO)
9.50 News/Weather
10.00 All-Star Soccer
11.00 close

RVN2 Wagga Wagga/AMV4 Albury (despite essentially airing the same line-up, they each had a separate listing)
10.29 Program Highlights
10.30 Here’s Humphrey
11.30 News
noon Mike Walsh (PGR)
1.30 Days of Our Lives (PGR)
2.30 Sons & Daughters
3.00 At Home
3.10 Family Feud
3.35 Smurfs
4.00 Simon Townsend’s Wonder World ©
4.30 Jackanory Playhouse (C/premiere)
4.55 Cartoons
5.05 Fraggle Rock
5.35 Videobreak
5.40 The Little People "Honest Sean Drives Again"
6.10 Regional News
6.30 News/Weather
7.00 Sale of the Century
7.30 A Country Practice
8.30 Dallas “The Quality of Mercy” (PGR)
9.25 NSW Lotto
9.30 Cop Shop (PGR)
10.30 Meet Your Member
10.35 High Chaparral “Sangre” (PGR)
11.30 News
11.55 Teletext
mid. close

NBN3 Newcastle
7.00 News
7.30 Cartoon Carnival
9.05 Romper Room
9.35 Here’s Humphrey
10.30 Eight is Enough
11.30 Family Feud
11.55 News
noon Mike Walsh (PGR)
1.30 Days of Our Lives (PGR)
2.25 Community Notice Board
2.30 Sons & Daughters (premiere)
3.55 Go Health
4.00 Wombat ©
4.30 Flipper (C/return)
5.00 Happy Days
5.30 New Price is Right
6.00 News/Weather
7.00 Sale of the Century
7.30 TV Bloopers 3
8.30 News
8.35 Cop Shop “The Gambler’s Folly” (pt 1)
9.35 Go Lotto!
9.40 Dallas (PGR)
10.40 Today’s FBI “Terror” (AO)
11.35 Dick Emery
12.05 close

WIN4 Wollongong
6.30 Facing the Week
6.35 Jazzercise
7.00 Today
9.00 Fat Cat & Friends
9.25 Courageous Cat
9.35 One Day at a Time
10.00 Young Doctors
10.30 Donahue (PGR)
11.30 News
noon Mike Walsh (PGR)
1.30 Days of Our Lives (PGR)
2.30 Young & the Restless (PGR)
3.30 Ace
4.00 Simon Townsend’s Wonder World ©
4.30 Flipper ©
5.00 New Price is Right
5.30 Get Smart
6.00 News/Weather
7.00 Sale of the Century
7.30 60 Minutes
8.30 A-Team “Small and Deadly War” (PGR)
9.27 Go Lotto!
9.30 Dallas “Check and Mate” (PGR)
10.30 Movie “21 Hours at Munich” (AO)
12.30 News
1.00 Movie “A Taste of Evil” (AO)
2.15 Reflections
2.20 close

GMV6 Shepparton
10.25 Morning Meditation
10.30 Here’s Humphrey
11.25 Here’s Lucy
11.55 Regional News
noon Mike Walsh (PGR)
1.30 Days of Our Lives (PGR)
2.30 Community Corner
2.35 Restless Years (PGR)
3.30 Popeye
4.00 Children’s Hour (C/Skippy and Simon Townsend’s Wonder World)
5.00 Muppet Show (guest Jaye P. Morgan)
5.30 New Price is Right
6.00 Regional News
6.30 News/Weather
7.00 Sale of the Century
7.30 A-Team “Till Death Do Us Part” (PGR)
8.30 Dallas “Check and Mate” (PGR)
9.30 Prisoner (PGR)
10.30 Outlook (PGR)
11.00 News
11.50 close

CTC7 Canberra
7.00 Today
9.00 Here’s Humphrey
9.55 Cartoons
10.00 Jazzercise
10.30 Coronation Street (PGR)
11.00 Eleven AM
noon Mike Walsh (PGR)
1.30 Days of Our Lives (PGR)
2.25 News
2.30 Restless Years (PGR/premiere)
3.35 New Adventures of Batman “The Pest” (return)
4.00 Follyfoot “The Distant Voice” (C/finale)
4.30 Lassie (C/return)
5.00 Get Smart
5.25 Community Billboard
5.30 Hogan’s Heroes "The Dropouts"
6.00 News
7.00 Sale of the Century
7.30 A Country Practice
8.27 News
8.30 Carson’s Law
9.30 Dallas “The Letter” (PGR)
10.30 Cagney & Lacey “Beauty Burglars” (PGR)
11.25 Movie “Betrayal” (AO)
1.15 close

CBN8 Orange/CWN6 Dubbo/MTN9 Griffith
9.00 Here’s Humphrey
11.50 (CBN-CWN) Around the Schools
noon Mike Walsh (PGR)
1.35 News
1.45 Sullivans
2.15 Days of Our Lives (PGR)
3.05 Young & the Restless (PGR)
4.00 Flipper ©
4.30 Simon Townsend’s Wonder World ©
5.00 He-Man & the Masters of the Universe
5.30 New Price is Right
6.00 (CBN-CWN) Market Report
(MTN) Regional News/Weather
6.08 (CBN-CWN) Regional News/Weather
6.30 News/Weather
7.00 Sale of the Century
7.30 Ripley’s Believe It or Not! (PGR)
8.30 Weather
8.35 Dallas “The Quality of Mercy” (PGR)
9.30 NSW Lotto
9.35 Hill Street Blues "Presidential Fever"
10.30 Meet Your Member
10.35 Alice "Alice’s Son, the Drop-Out"
11.00 (CBN-CWN) Market Report
(MTN) Regional News
11.10 (CBN-CWN) Regional News
11.30 (CBN-CWN) Epilogue
(MTN) close
11.35 (CBN-CWN) close

Network 0-28 Canberra
4.10 Follow Me
4.30 On the Ball
5.30 Everybody Here (UK)
6.00 Rock Around the World
6.30 Jack London in the Great North (Italy)
7.00 International Sports Magazine
7.30 News
8.00 The Traditional World of Islam (UK)
8.30 Movie “The White Rose” (Germany)
10.35 News/Weather
10.40 The Life of Puccini (Italy)
11.50 close


#11

Sydney, Sunday 2 March 1980
from TV Week

ABN2
7.30 SBS Programs (English/French/Croatian/Russian/Croatian/Spanish/Greek/German/Italian)
11.00 Divine Service
noon Countrywide
12.40 In Your Garden
1.00 Four Corners
1.55 Golf: 1980 Australian Masters Championship (from Huntingdale Golf Club in Victoria)
5.00 Motor Racing: 1980 Australian Touring Car Championship-First Round
6.00 Countdown
6.55 Weather
7.00 News/Weekend Magazine
7.40 Edward & Mrs. Simpson “Venus at the Prow” (A)
8.30 Off to Philadelphia in the Morning (premiere)
9.30 News/Weather
9.40 Changes "Wherever I Go People Just Look at Me…"
10.10 World of Music "Andre Previn’s Music Nights"
11.00 close

ATN7
9.00 Please Explain
9.30 Rugby League: Balmain v Wests
11.00 Sports World
1.00 Big League Soccer: highlights of Nottingham Forest-Brighton, Aston Villa-Stoke City, and Arsenal-Everton
2.00 Movie "Princess and the Pirate"
4.00 Movie "The Black Shield of Falworth"
6.00 News
6.30 Rugby League Pre-Season: Manly v Paramatta (from Brookvale Oval)
8.00 This is Your Life
8.30 Movie “Family Plot” (A)
10.30 Big League Soccer
11.30 Please Explain
mid. close

TCN9
6.00 Cartoons
7.00 Christ for the World
7.30 Day of Discovery
8.00 Good News
8.30 It is Written
9.00 Rex Humbard
10.00 Television Mass
10.55 Point of View
11.00 Daktari "Judy’s Hour of Peril"
noon World of Sport
2.00 Movie "The Mountain"
4.00 Movie "Houdini"
6.00 News
6.30 Wonderful World of Disney “The Gnome Mobile” (pt 1)
7.30 60 Minutes
8.30 Movie “The Ordeal of Patty Hearts” (AO)
11.15 World at War “Nemesis” (A)
12.15 Movie “All Neat in Black Stockings” (AO)
2.00 Movie “Five Golden Dragons” (A)
2.40 Movie “Walk a Tightrope” (AO/bw)
4.00 Movie “Don’t Talk to Strange Men” (bw)
5.15 Danger Man (A/bw)

TEN10
7.00 You Say the Word
7.30 Sunday Comics
10.30 Hour of Power
11.30 Turn Round Australia
noon Variety Italian Style
1.00 Movie “Tarzan and the Lost Safari” (bw)
2.35 Movie "Sierra"
4.10 Movie "The Frogmen"
6.00 News
6.30 Shirley "The One That Got Away"
7.30 MAS*H "Mr. and Mrs. Who?’/“Life Time” (A)
8.30 Movie "Thunderbolt and Lightfoot"
10.40 Paper Chase "A Matter of Anger"
11.40 Rookies “The Torch Man” (A)
12.40 Building a People
12.45 close

NBN3 Newcastle
1.00 Rotary’s 75th Anniversary
1.15 Country Report
1.30 Waltons
2.30 Movie "A Girl Named Sooner"
4.05 Man from Atlantis
5.50 Travel Time
6.00 News/Sport/Weather
6.30 Wonderful World of Disney
7.30 60 Minutes
8.30 Movie “Ulzana’s Raid” (AO)
10.20 Rugby League Highlights
11.20 close

WIN4 Wollongong
9.00 Rainbow
9.20 Cartoon
9.30 Tell Me More
10.00 Greek Variety Show (aired Sat 1pm on TEN10)
11.00 Variety Italian Style
noon Wide World of Sports
1.00 Big League Soccer
2.00 Movie
3.30 Encyclopaedia Britannica
4.00 Osmond Family Show
5.00 Wonderful World of Disney
6.00 News
6.30 Rugby League
8.00 This is Your Life
8.30 Movie
10.30 Survivors (A)
11.30 Religious Program
mid. close


#12

following up to my previous post :slightly_smiling:

Regional Victoria/Riverland-SE South Australia, Sunday 2 March 1980
from TV Week

ABC Victoria
11.00 Divine Service
noon Countrywide
12.40 Sow What
1.00 Four Corners
1.30 Golf: 1980 Australian Masters Championship
5.00 Motor Racing: Australian Touring Car Championshi-First Round
6.00 Countdown
6.55 Weather
7.00 News/Weekend Magazine
7.40 Edward & Mrs. Simpson “Venus at the Prow” (A)
8.30 Off to Philadelphia in the Morning (premiere)
9.30 News/Weather
9.40 Changes "Wherever I Look, People Just Look at Me"
10.10 World of Music
11.00 close

ABC South Australia
10.30 Divine Service
11.30 Countrywide
12.10 Home Garden
12.30 Four Corners
1.25 1980 Australian Masters Championship
4.30 Australian Touring Car Championship- First Round
5.30 Off to Adventure (includes So the Story Goes)
6.00 Countdown
6.55 Weather
7.00 News/Weekend Magazine
7.40 Edward & Mrs. Simpson “Venus at the Prow” (A)
8.30 Off to Philadelphia in the Morning (premiere)
9.30 News/Weather
9.40 Changes "Wherever I Go, People Just Look at Me"
10.10 World of Music
11.08 close

HSV7 Melbourne
9.15 It is Written
9.45 Sunday Magazine
10.00 World of Sport Replay
11.00 World of Sport
2.30 1977 VFL Grand Final highlights: Collingwood-North Melbourne
3.30 Escort Championships: West Perth-Hawthorn (live from Perth)
6.00 News/Sport/Weather
6.30 Wonderful World of Disney “Million-Dollar Dixie Deliverance” (pt 2)
7.30 Kingswood Country "Gold Finger"
8.00 This is Your Life
8.30 Movie “Mandingo” (AO/TV Version)
10.45 Movie “Boys Town” (bw/A)
12.30 Insight
1.00 close

GTV9 Melbourne
6.00 Hoppity Hooper
6.20 King Leonardo
6.40 Rocky & His Friends (Bullwinkle)
7.00 Untamed World
7.30 Look, Listen, Laugh & Learn
8.00 Day of Discovery
8.30 Good News
9.00 Rex Humbard
10.00 Here’s Humphrey
10.52 Point of View
11.00 Special Feature
11.30 You, Me & Education
noon Movie "High Wind to Jamaica"
2.00 Movie "The Shakiest Gun in the West"
4.00 Country Homestead
5.00 Land of the Giants
6.00 News/Weather
6.30 New Faces
7.30 60 Minutes
8.30 Movie “The Ordeal of Patty Hearst” (AO)
11.00 War Years "The Battle of Britain"
mid, Movie “All Neat in Black Stockings” (AO)
1.50 Movie “Five Golden Dragons” (A)
2.35 Movie “Walk a Tightrope” (bw/AO)
4.00 Movie “Don’t Talk to Strange Men” (bw)
5.15 Danger Man (bw/A)

ATV10 Melbourne
7.45 You Say the Word
8.45 An Hour of Power
9.45 10 Team Trot (live from Caulfield)
10.15 Mass for You at Home
10.45 Greek Variety Show (in the rest of Victoria, this aired on Saturdays- 1pm on GMV, and noon on TV8)
11.45 Racing Review
noon 1980 Channel 10 Birdman Rally & Walk on Water Competition
4.00 Movie "Pony Express"
6.00 News/Weather
6.30 MAS*H (A)
7.30 240-Robert “Out of Sight” (A)
8.30 Movie “Carry On Matron” (AO)
10.15 Movie “Find the Lady” (A)
11.55 Next Step Beyond “Other Voices” (A)
12.25 close

AMV4 Albury
10.58 Program Highlights
11.00 Rex Humbard
noon Getting Together
12.30 Huckleberry Hound
1.00 Tournament of Champions
2.00 Born Free "Elsa’s Odyssey"
3.00 Movie "Captain Nemo and His Underwater City"
4.30 Cartoons
5.00 Young Talent Time
5.52 District News
6.00 News/Weather/Sport
6.30 Wonderful World of Disney “The Moon Spinners” (pt 2)
7.30 Muppet Show (guest Madeline Kahn)
8.00 This is Your Life
8.30 Movie “The Gypsy Moths” (A)
10.30 Six Wives of Henry VIII “Anne of Cleves” (A)
11.50 Living Today: National Catholic
12.15 close

RTS5A Renmark/Loxton
5.00 It is Written
5.30 Catch Kandy "Enemy Country"
6.30 Wonderful World of Disney “Magnificent Rebel” (pt 2)
7.00 This is Your Life
7.30 Little House on the Prairie “Harvest of Friends” (premiere)
8.30 Movie “The Thief Who Came to Dinner” (A)
10.10 Police Story “End of the Line” (AO)
11.10 close

BTV6 Ballarat
8.45 Sunday Magazine
9.45 Rex Humbard
10.00 It is Written "Science Trails a Prophet"
10.25 Point of View
10.35 You, Me & Education
11.00 World of Sport
2.00 Movie "Follow That Dream"
3.50 Jacques Cousteau "Lagoon of Lost Ships"
4.40 Young Talent Time
5.30 Sounds of Sunday
6.00 News/Sports/Weather
6.30 News Spotlight
6.35 Wonderful World of Disney “Child of Class” (pt 2)
7.30 CHiPs “Rally Round the Bank” (A)
8.30 Movie “The Invasion of Johnson County” (AO)
10.20 Movie “The Purple Hills” (A)
11.30 Epilogue
11.35 close

GMV6 Shepparton
10.00 Religious Program
10.30 You, Me & Education
11.00 Hand Made in Esfahan- Travel of Asia Minor
noon Olympiad
1.00 Jacques Cousteau "Dragons of Galapagos"
2.00 Movie "Torch Song"
3.30 Daniel Boone "A Matter of Blood"
4.30 Dance Fever
5.00 Young Talent Time
6.00 News/Weather/Sport
6.30 Wonderful World of Disney “Hacksaw” (pt 2)
7.30 Happy Days "They’re Closing Inspiration Point"
8.00 Mind Your Language
8.30 Movie "Escape from Fort Bravo"
10.30 Lillie “Let Then Say” (A)
11.30 News/Weather
11.35 close

BCV8 Bendigo/GLV8 Gippsland/STV8 Mildura
9.00 Rex Humbard
10.00 It is Written "Arabs, Israelis and Armageddon"
10.30 Sunday Magazine
10.45 Point of View
11.00 Variety Italian Style
noon Movies
4.00 Special Edition
4.30 Wild Kingdom
5.00 National Geographic "Journey to the Outer Limits"
6.00 News/Sports/Weather (like other stations in Victoria-and SES8 as well-TV8 sourced national news from HSV7, but the listings compilers went one further, claiming in some of the weekday listings that HSV7 newsman Mal Walden presented TV8’s newscasts :grin:)
6.30 Wonderful World of Disney "Dad, Can I Borrow the Car?"
7.25 National Roving Eye
7.30 Eight is Enough "Who’s on First?"
8.30 Movie “Aces High” (AO)
10.40 Bob Newhart
11.05 That’s Hollywood
11.30 Religious Program
11.55 close

SES8 Mount Gambier
SES’s start-up time depended on what day it was…it mainly started up in mid-afternoon, except for Tues/Wed, when it took Mike Walsh at noon
3.00 Religious Feature
3.30 1980 Paraplegic Border Games Men’s Basketball Final
4.30 Living Tomorrow
5.00 Rex Humbard
6.00 News (includes Camera Seven)
6.30 Wonderful World of Disney "How the West was Lost"
7.30 Sunburnt Country
8.30 Movie “For Whom the Bell Tolls” (A)
10.30 Survivors “Long Live the King” (A)
11.30 close


#13

Regional Queensland, Friday 14 March 1975
from TV Week

ABC
8.00 Sesame Street
8.55 Magic Roundabout
9.00 Play School
9.30 For Schools: Behind the News (bw)
9.55 For Schools: Social Studies (bw)
11.00 For Schools: Scene (bw)
11.30 For Schools: Living Here & There (bw)
noon For Schools: ASEP (bw)
12.30 This Day Tonight
1.00 News
1.30 For Schools: For the Juniors (bw)
2.00 For Schools: Guten Tag Wie Geht’s
3.15 Flowerpot Men "Paint Pots"
3.30 Play School (bw)
4.00 Sesame Street
4.55 Adventure Island (bw)
5.25 Squiggle (bw)
5.35 Lassie "The Last Frontier"
6.00 My Favorite Martian
6.30 (Cairns/Townsville/Mount Isa/North) Points North (replayed Mon 6.30)
6.30 (Mackay/Rockhampton/Central) Report
6.30 (South) Challenging Sea "Octopus"
6.55 Regional News
7.00 News/Weather
7.30 This Day Tonight
8.00 Games for Parents & Other Children
9.10 Mid-Evening News/Weather
9.15 A Family at War "The Facts of Life"
10.05 All About Music
10.50 Radio with Pictures (premiere; recorded at ABC Sydney)
11.35 close

MVQ6 Mackay
1.00 color test pattern
2.00 General Hospital (A/bw)
2.30 Catwalk “They Loved Me Tonight, Didn’t They?” (bw)
2.50 Shopping Spree
3.00 Days of Our Lives (A/bw)
3.55 Stamps with a Story (bw)
4.00 Laramie “Night of the Quiet Man” (bw)
4.50 National Fitness Club
5.00 The Professor & the Enquiring Minds
5.30 Dusty’s Trail "From Here to Maternity"
6.00 National News
6.40 Young Talent Time
7.30 Medical Center “Web of Darkness” (A/bw)
8.30 Kojak “Die Before They Wake” (AO)
9.30 Local News
9.40 Seven Seas "Caribbean"
10.30 Just a Minute
10.35 close

RTQ7 Rockhampton
5.00 Tom & Jerry
5.30 The Professor & the Enquiring Minds
6.00 News/Weather
6.30 Local News (bw)
6.35 Dusty’s Trail "There is Nothing Like a Dame"
7.00 Here We Go Again "The Tax Man Cometh"
7.30 Brian Keith "Classmates"
8.00 TV Week Logie Awards (the Logies aired up the coast on TNQ/FNQ the previous night)
9.25 Number 96 (bw)
10.25 close

TNQ7 Townsville/FNQ10 Cairns
4.00 This Week Has Seven Days (bw)
4.20 Mr. Safety
4.30 Eye Spy
4.30 Captain Scarlet (bw)
5.00 Osmond Brothers
5.30 Black Beauty "Sailor on Horse Back"
5.57 Weather Report
6.00 National News
6.25 Local News
6.35 A Current Affair
7.00 Hogan’s Heroes
7.30 Homicide "Brotherhood of Man"
8.30 Upstairs, Downstairs “I Dies for Love” (A)
9.30 Defenders “Hollow Triumph” (A/bw)
10.25 Italian Panorama (bw)
10.40 close

ITQ8 Mount Isa
5.30 Mister Ed "Ed’s Bed"
6.00 News
6.10 Safety Ahead
6.15 Lost in Space "Flaming Planet"
7.15 Chicago Teddy Bears "The Auction"
7.45 Barnaby Jones “Murder Go Round” (A)
8.45 Late News
8.50 Movie “One Minute to Zero” (A)
10.40 close

WBQ8 Wide Bay
3.25 Billboard
3.30 Until Tomorrow
4.00 Teleclub (Circus/Birthdays)
4.30 King Leonardo "Hip Hip Hypnosis"
5.00 Bonanza
5.55 Hook, Line & Sinker
6.00 National News
6.30 Class of '74
7.00 A Current Affair
7.30 Matlock Police "A Couple of Days Away"
8.30 The Box
9.30 Dick Emery
10.00 High Chaparral
11.00 Epilogue
11.05 close

DDQ10 Toowoomba/SDQ4 Warwick
2.10 Meditation
2.15 John Crook
2.45 Orson Welles “Captain Rogers” (A)
3.10 Ours is a Nice House (A/finale)
3.35 MAS*H “Dead Dad…Three” (A)
4.00 Jayne Costello (includes Looking In and Top Cat)
4.50 Follyfoot "The Innocents"
5.15 Junior Flyers Club
5.25 Brady Bunch
5.50 Sports Show
6.00 National News
6.25 Local News
6.30 A Current Affair
6.56 Weather
7.00 Class of '75
7.30 Division 4 "The Vigil"
8.30 The Box
9.30 Studio 9
10.30 Meditation
10.35 close


#14

Western Australia, Wednesday 28 March 1973
from TV Week

ABC
8.00 Sesame Street
9.05 For Schools: Geography (of interest to local viewers, the course was Physiography of WA)
9.25 Play School
9.55 For Schools: Health
10.45 For Schools: Guten Tag Wie Geht’s
11.10 For Schools: Living Here & There
11.30 For Schools: History 1917-1967
12.10 For Schools: La chasse au tresor (title translates as Treasure Hunt)
12.30 For Schools: Hold Down a Chord
1.00 For Schools: En francais
1.25 For Schools: Science Magazine
1.50 For Schools: People of the Western Desert
2.20 For Schools: Here in the West
2.40 For Schools: Switched On Science
3.00 For Schools: Seeing & Doing
3.25 Play School
3.55 Adventure Island
4.25 Sesame Street
5.20 Cattanooga Cats
6.05 Ensign O’Toole "Operation Tubby"
6.30 GTK
6.40 Bellbird
6.55 (Perth/Geraldton/Carnarvon) To Market
6.55 (regionals) Regional News
7.00 News/Newsreel
7.25 Weather
7.30 This Day Tonight
8.00 Frost Over Hollywood (guest Julie Andrews)
8.35 Love Thy Neighbor (AO)
9.00 Mid-Evening News
9.05 Certain Women "Freda"
9.55 Soccer: highlights of Aston Villa-QPR, recorded 10 March
10.45 Weather
10.47 close

TVW7 Perth
10.00 Kindy
10.30 Here’s Humphrey
11.30 Beauty & the Beast
noon Movie “River of No Return” (A)
1.55 Days of Our Lives (A)
2.25 Temptation
3.25 Beauty & the Beast
4.00 Children’s 7
4.05 Penelope Pitstop "Cross Country Double Cross"
4.40 Tarzan "End of the River"
5.45 New Dick Van Dyke "The Replacement"
6.20 TV Bingo
6.30 News/Weather
7.00 $25,000 Great Temptation
7.30 News Headlines
7.35 Benny Hill
8.40 News Headlines
8.45 Number 96
9.20 Movie “The Man in the Grey Flannel Suit” (AO)
mid. close

STW9 Perth
10.30 Marvellous Munchkin
11.00 Junior World
11.30 Magic Circle Club
noon General Hospital (A)
12.30 Movie “Because of You” (A)
2.15 Peyton Place (A)
2.45 Three on a Match
3.15 Password
3.45 Cartoon Club
4.30 Man from UNCLE "The Foxes and Hounds"
5.30 Get Smart "The Mass of Adrian Listenger"
6.00 News/Weather
6.30 Gilligan’s Island "Birds Gotta Fly, Fish Gotta Talk"
7.00 New Moneymakers
7.30 News Headlines
7.35 Matlock Police “A Double Life”/"Hogan’s Week"
9.35 Movie "Lonely are the Brave"
11.30 Year to Remember
mid. close

BTW3 Bunbury/GSW9 Albany
1.00 Jane Wyman “My Sister Susan” (AO)
1.30 Tea & Biscuits
3.00 Wyatt Earp "Frontier Journalism"
3.30 This Week Has 7 Days
4.25 Birthday Calls
4.30 Flyers’ Club
4.35 This Week Has 7 Days
5.30 Wotsaname Show
5.35 Carnaby’s Cafe
6.00 Family Affair "The Return of Maudie"
6.25 News
6.35 Partridge Family "Whatever Happened to Moby Dick?"
6.59 Weather
7.00 $25,000 Great Temptation
7.30 It Takes a Thief “Situation Red” (A)
8.30 Number 96
9.00 Movie “This Sporting Life” (AO)
11.00 News/close

VEW8 Kalgoorlie
5.30 Flyers’ Club
5.40 Casey Jones "Run to Deadwood"
6.05 Wild Kingdom “Challenge of the Cheetah” (pt 2)
6.30 News/Weather
6.40 Dick Van Dyke "My Neighbor’s Husband’s Other Life"
7.05 Partridge Family "Forty-Year Itch"
7.30 Detectives “Saturday’s Edition” (A)
8.30 Movie “Tea and Sympathy” (A)
10.30 Fights of the Century
10.40 Wide World
10.55 Program Summary
11.00 close


#15

Melbourne, Tuesday 8 March 2005
from Sunday Herald Sun

ABC
6.00 Ocean Girl
6.25 Children’s Programs
10.00 For the Juniors
10.15 Our Animals
10.20 Geographical Eye Over Europe
10.40 Aventuras
11.00 Designers
11.30 Behind the News
11.55 Handmade
noon Midday Report
12.30 Something in the Air
1.00 New Inventors
1.30 Einstein Factor
2.00 Parliament Question Time
3.00 Children’s Programs
3.55 Peppa Pig
4.00 Arthur
4.25 Martin Morning
4.35 Oliver
4.45 Tracey McBean
4.55 Roller Coaster (includes Shoebox Zoo)
5.25 Angela Anaconda
5.50 Bounty Hamster
6.05 Doctor Who
6.35 A Place in Spain
7.00 ABC News
7.30 7.30 Report
8.00 Wild Valley
8.30 The Bill (PG)
9.20 Foreign Correspondent
10.00 Trevor’s World of Sport (M)
10.35 Lateline
11.05 Live at the Basement: Bondi Cigars
12.05 Night & Day (PG)
12.30 Parliament Question Time: Senate
1.30 Movie “Macao” (PG)
2.50 Movie "Ladies’ Day"
3.55 Bedtime (Mla)
4.30 Movie “There Goes the Bride”

Seven
6.00 Sunrise
9.00 Playhouse Disney
9.30 Passions (PG)
10.30 Seven News
11.00 The Swan (PG/season finale)
noon Movie “Double Exposure” (Mla)
2.00 Blue Heelers (PG)
3.00 She Spies (PG)
4.00 The Big Arvo
4.30 Seven News at 4.30
5.00 MAS*H
5.30 Deal or No Deal
6.00 Seven News
6.30 Today Tonight
7.00 Home & Away
7.30 Dancing with the Stars (includes Oz Lotto draw)
9.00 All Saints (M)
10.00 Holiday Airport Sydney (PG)
11.00 LAX (M)
mid. Family Plots (M)
12.30 Jeremiah (M)
1.30 Cracking Up (PG)
2.00 Guthy-Renker Australia
3.00 Time-Life Australia
3.30 Malibu
4.00 NBC Today

Nine
6.00 National Nine News
7.00 Today
9.00 Mornings with Kerri-Anne (PG)
11.00 National Nine News
11.30 Fresh
noon Dr. Phil “Parenting with Pills” (PG)
1.00 Days of Our Lives (PG)
2.00 Young & the Restless (PG)
3.00 Entertainment Tonight (PG)
3.30 Hi-5
4.00 [Hot] Source
4.30 National Nine News
5.00 Price is Right: Mega
6.00 National Nine News
6.30 A Current Affair
7.00 Frasier
7.30 Survivor X: Palau (PG)
8.30 CSI: Crime Scene Investigation (M)
9.30 CSI: New York (M)
10.30 Real Crime “Why Did Eric Kill?” (M)
11.30 Nightline
mid. Star Trek: Enterprise (M)
1.00 Late Show with David Letterman (PG)
2.00 Water Rats (Mv)
3.00 Guthy-Renker Australia
4.00 Entertainment Tonight (PG)
4.30 Good Morning America

Ten
6.00 Totally Wild
6.30 Aerobics Oz Style
7.00 Cheez TV
8.30 In the Box
9.00 GMA with Bert Newton (PG)
11.00 TTN
11.30 Ten News
noon Jerry Springer “Secrets! Secrets! Secrets!” (Ma)
1.00 NYPD Blue (M)
2.00 Oprah Winfrey “Oprah’s Chutzpah Awards” (PG)
3.00 Huey’s Cooking Adventures
3.30 Judge Judy
4.00 Totally Wild
4.30 Bold & the Beautiful
5.00 Ten News
6.00 Simpsons (PG)
6.30 Neighbours
7.00/7.30/8.00 Simpsons (PG)
8.30 The OC (M)
9.30 Rove Live (Mla)
10.45 Ten News
11.15 Sports Tonight
11:45 Scissor Sisters: Live in Brighton
12.45 Elton John: Peachtree Road (PG)
1.15 Fabulous, Famous & Forgotten (PG)
1.45 Video Hits Up-Late
2.00 Home Shopping
4.00 Enjoying Everyday Life with Joyce Meyer
4.30 Kenneth Copeland
5.00 Life Today with James Robison (PG)
5.30 Benny Hinn

SBS
6.00 Cantonese News
6.20 Mandarin News
6.50 Filipino News
7.25 Italian News
8.00 Das Journal
8.30 Spanish News
9.20 Le Journal
9.55 Russian News
10.30 Greek News
11.30 Arabic News
12.05 Indonesian News
1.00 Movie “Missing Link” (Msn/Netherlands)
3.00 City Cabs (pt 1/UK)
3.30 Cycling Central
4.00 World Sport
4.30 The Journal
5.00 NewsHour with Jim Lehrer
6.00 Global Village “The Peddler”/“Middle Rhine Valley” (France/Germany)
6.30 SBS World News
7.00 World Sport
7.30 Insight
8.30 Cutting Edge “The Wave That Shook the World” (recalling the 2004 Asian tsunami that killed over 220,000 people)
9.30 SBS World News Tonight
10.00 Hot Docs “The Boy Who Plays on the Buddhas of Baniyan” (UK; the 1600-yr-old Buddhas were obliterated by the Taliban in March 2001)
11.40 Movie “Panchito Rex: I’m Leaving But Not for Good” (Mlav/Mexico)
1.10 The Nanny
1.40 close
5.00 WeatherWatch
5.30 Japanese News

Channel 31
6.30 SYN TV
7.30 Hello Music
8.00 Move It or Lose It
8.30 Soul Benefit
9.00 The Glass Virgin
10.00 Movie "Billy the Kid Returns"
11.30 The Garden Tap
noon Nat Chat
12.30 One World: Un Solo Mondo
1.00 Movie "Rainbow Valley"
2.30 Buone Notizie
3.00 Nu Country TV
3.30 Beyond Their Limits
4.00 Summer SYN
5.00 SYN TV
6.00 Briefcase
6.30 Truck Talk
7.00 Two Wheel Torque
7.30 Golf Zone
8.00 MX TV
8.30 Vasili’s Garden
9.00 The C Word
9.30 In Pit Lane
10.00 In the Limelight
10.30 TVH KO Boxing
11.00 Asylum
11.30 Base TV
mid. Nurse TV
12.30 Priority One
1.00 Stained Glass Fishbowl
2.00 Noise TV
3.00 Living It Loud
3.30 Wealth Creator
4.00 Fishcam
5.30 Summer SYN


#16

^ How much better is that daytime lineup in 2005 with just 3 commercial channels compared to now despite having 11 commercial channels. Also, more new content

All new in 2005
Passions
The Swan
She Spies
Dr Phil
Days of our Lives
The Young and the Restless
Entertainment Tonight
Jerry Springer
Oprah Winfrey

All new today.
The Talk
Dr Phil
Ellen
Entertainment Tonight
Dr Oz

Also, 4 episodes of The Simpsons in primetime on Ten, which they can’t seem do on Eleven.
Someone take me back to 2005


#17

I thought it would have been an eyesore to see actual non news/infotainment programming in daylight hours.


#18

Melbourne/Tasmania, Monday 25 March 1991
from TV Week
Melbourne stations in EST, Tasmania stations in EDT

ABC Melbourne
7.00 Abbott & Costello Cartoon
7.21 Wombles
7.26 Square One Television
7.56 Smoggies
8.20 Sesame Street
9.20 Parental Guidance Recommended
9.30 Play School
10.00 For the Juniors
10.15 Wombles
10.20 Read All About It
10.40 Watch! Your Language
11.00 Detective
11.20 The Alternative
11.30 Landline
noon Fresh Start
12.30 Buongiorno Italia!
1.00 Dragon’s Tongue
1.30 Romeo & Juliet (finale)
2.00 Soldiers
2.50 Gospel According to St. Luke
3.00 Sesame Street
3.55 Thomas the Tank Engine & Friends
4.00 Play School
4.30 Babar
4.55 Jimbo & the Jet Set
5.00 Afternoon Show (premiere)
6.00 Danger Mouse
6.20 Grim Tales "Sweet Porridge"
6.30 EastEnders
7.00 ABC News-Victoria
7.30 7.30 Report-Victoria
8.00 Eggshells “Where’s Jake?” (finale)
8.28 ABC News Update
8.30 Four Corners
9.15 Media Watch "The Last Word"
9.28 ABC News Update
9.30 French & Saunders
10.00 NSL Soccer: The Big Match
11.00 ABC News Late Edition
11.10 Paradise Club “Short Story” (PGR)
mid. Review
12.30 close

ABC Tasmania
8.00 Abbott & Costello Cartoon
8.21 Wombles
8.26 Square One Television
8.56 Smoggies
9.20 Sesame Street
10.20 Parental Guidance Recommended
10.30 Play School
11.00 For the Juniors
11.15 Wombles
11.20 Read All About It
11.40 Watch! Your Language
noon Detective
12.20 The Alternative
12.30 Landline
1.00 Fresh Start
1.30 Buongiorno Italia!
2.00 Dragon’s Tongue
2.30 Romeo & Juliet (finale)
3.00 Soldiers
3.50 Gospel According to St. Luke
4.00 Play School
4.30 Babar
4.55 Jimbo & the Jet Set
5.00 Afternoon Show (premiere)
6.00 Danger Mouse
6.20 Grim Tales "Sweet Porridge"
6.30 EastEnders
7.00 ABC News-Tasmania
7.30 7.30 Report-Tasmania
8.00 Eggshells “Where’s Jake?” (finale)
8.28 ABC News Update
8.30 Four Corners
9.15 Back Chat
9.28 ABC News Update
9.30 French & Saunders
10.00 NSL Soccer: The Big Match
11.00 ABC News Late Edition
11.10 Paradise Club “Short Story” (PGR)
mid. Review
12.30 close

Seven Melbourne
5.35 Potty Time
6.00 Adventures of Gulliver
6.30 Cartoon Connection
9.00 Punky Brewster
9.30 Fat Cat & Friends
10.00 Superior Court
10.30 NBC Nightly News
11.00 Eleven AM
noon Movie “Barabbas” (PGR)
3.00 New Leave It to Beaver "Day Dreamin’"
3.30 Family Ties
4.00 Teenage Mutant Ninja Turtles
4.30 Now You See It ©
5.00 Family Feud
5.30 Wheel of Fortune
6.00 Seven Nightly News
6.30 Home & Away
7.00 Hinch
7.30 A Country Practice “Such Sweet Sorrow” (pt 1, PGR)
8.30 Movie “Not My Kid” (PGR)
10.30 Tonight Live with Steve Vizard (PGR)
11.30 NBC Today
1.30 The Gentle Touch (PGR)
2.30 Rituals (PGR)
2.55 Generations (PGR)
3.20 ATP Tour Tennis
4.20 Bluey (PGR)
5.10 Farrington of the FO (PGR)

Nine Melbourne
6.00 Cricket: Australia-West Indies, Second Test-Day 2 (live from Guyana)
7.00 Tennis: Lipton International Players’ Championships (live from Key Biscayne, FL)
9.00 Here’s Humphrey
9.30 In Melbourne Today
10.30 National Nine News
11.00 Barnaby Jones (PGR)
noon Midday with Ray Martin (PGR)
1.30 Days of Our Lives (PGR)
2.30 Young & the Restless (PGR)
3.30 Diff’rent Strokes
4.00 Super Mario Brothers
4.30 Bush Beat ©
5.00 Cricket Highlights
5.30 Bugs Bunny
5.58 Keno
6.00 National Nine News
6.30 A Current Affair
7.00 Sale of the Century
7.30 Cosby Show “Dead-End Kids Meet Dr. Lotus” (Earth Quest at 7.45)
8.00 Murphy Brown “Why Do Fools Fall in Love?” (PGR)
8.28 Crimestoppers
8.30 Movie “The Jerk” (PGR)
10.30 The World Tonight with Clive Robertson
11.30 Cricket: Australia-West Indies, Second Test-Day 3 (live from Guyana)
1.30 Ten-Pin Bowling: Goldpin Coca-Cola Classic
2.05 Cricket cont’d

Ten Melbourne
6.00 Ten Newswatch
7.00 Good Morning Australia
8.55 Ten’s Billboard
9.00 'Til Ten (PGR)
10.00 Mulligrubs
10.30 Aerobics Oz Style
11.00 Another World (PGR)
noon Santa Barbara (PGR)
1.00 Bold & the Beautiful (PGR)
1.30 Donahue “Visit the Future: Arizona’s Biosphere” (PGR)
2.30 Carson’s Law
3.30 Transformers
4.00 Lassie
4.30 Double Dare ©
5.00 Addams Family “My Son the Chimp” (bw)
5.30 Let’s Make a Deal
6.00 Ten Eyewitness News
6.30 Blind Date
7.00 Neighbours
7.30 Mother & Son "The Funeral"
8.00 Totally Hidden Video
8.30 Eyewitness News: War in the Gulf
10.30 Ten Eyewitness News
11.00 Just Good Friends
11.30 Too Close for Comfort
mid. Ten Newswatch

Tas TV
6.00 Cricket cont’d
8.00 Today
10.00 Tasmania Today (PGR)
10.30 Here’s Humphrey
11.00 My Three Sons
11.30 Petticoat Junction
noon Eleven AM (PGR)
1.00 Midday with Ray Martin (PGR)
2.30 Days of Our Lives (PGR)
3.30 Wheel of Fortune
4.00 Family Ties
4.30 Now You See It ©
5.00 Diff’rent Strokes
5.30 Neighbours
6.00 Cricket Highlights
6.30 Sale of the Century
7.00 Tas TV News
7.30 A Current Affair
8.00 A Country Practice “A Tangled Web” (pt 1/PGR)
8.58 Keno
9.00 Traffik (conclusion/AO)
mid. Cheers
12.30 Cricket: Australia-West Indies, Second Test-Day 3

Southern Cross
6.00 Cricket cont’d
8.00 Tennis: Lipton International Players’ Championships
10.00 Fat Cat & Friends
10.30 Bold & the Beautiful (PGR)
11.00 Another World (PGR)
noon Days of Our Lives (PGR)
1.00 Midday with Ray Martin (PGR)
2.30 Santa Barbara (PGR)
3.30 Wheel of Fortune
4.00 ALF "I Got a New Attitude"
4.30 Double Dare ©
5.00 Home & Away
5.30 Neighbours
6.00 Wonder Years
6.30 Sale of the Century
7.00 Southern Cross Network News
7.30 A Current Affair
8.00 A Country Practice “Power Play” (pt 1/PGR)
8.58 Keno
9.00 Movie “Afraid to Dance” (AO)
11.00 Hunter “Shoot to Kill” (AO)
mid. Night Court “Rock-a-Bye Baby” (PGR)
12.30 Cricket: Australia-West Indies, Second Test-Day 3

SBS
2.15 Vremya (USSR, not subtitles)
4.30 TV Ed
5.00 English at Work (Italian/English)
5.30 Vox Populi
6.00 Kaleidoscope (cartoons from the UK, Hungary and France)
6.30 MC Tee Vee
7.00 And Love Tomorrow (France/PGR)
7.30 SBS World News
8.00 The Life Revolution (UK)
9.00 Dateline
9.30 Masterpiece “Arata Isozaki” (US)
10.30 Movie “The Political Game” (Japan)
12.30 Dateline
1.00 close


#19

the days when Tasmania ran daylight saving for a month longer than the other states… meaning that a lot of programming in Tasmania during March was an hour ‘later’ than NSW and VIC on the mainland.

Looks like ABT2 chopped out the afternoon screening of Sesame Street so that their evening line-up was at least in local time but Southern Cross & WIN had their prime time schedules mucked up because of DST.

I remember Triple J also used to do dual time calls during that month where they’d give the time but include the +1 time for Tasmania.


#20

Perth, Friday 5 April 1963
from TV Times

ABW2
noon test card/music
2.00 Life of Riley “Big Sacrifice” (G)
2.30 For Schools: For the Juniors “Food from the Land”/"A Supermarket"
2.50 test card/music
3.00 For Schools: The First Australians
3.20 test card/music
4.45 Kindergarten Playtime
5.00 Friday Children’s Hour (Shari Lewis/Clutch Cargo/Wizard of Oz/Gillipops)
6.00 Junior Sports Magazine
6.30 Town & Country (includes Greenfingers and To Market, To Market)
7.00 News/Newsreel
7.25 Weather
7.30 Dickie Henderson “The Fur Coat” (G)
7.55 Sports Spotlight
8.00 Twilight Zone “The Fugitive” (A)
8.30 The Lively Arts: The Glory That was Greece “The Age of Civil War” (G)
9.00 O. Henry Playhouse “After Twenty Years” (A)
9.30 West Coast '63 (East Perth tattoo artist Frank “Darkie” Thompson/Det-Sgt Colin Power, head of the CIB motor squad, discusses the increase of car theft in WA/possible interview with Louis Armstrong)
10.00 Stage Seven “Cold Harbor” (AO)
10.30 Newsreel
10.40 close

TVW7
12.15 test pattern/music
1.00 It Could Be You
1.30 Woolworths Say When
2.00 test pattern/music
2.30 Concentration
3.00 close
4.45 Children’s Channel 7 "The Magic Lantern"
6.00 Man & the Challenge
6.25 Cartoons
6.35 News/Weather
7.00 Adventure Theatre “Isles of Summer”/"Little Joe Otter"
7.30 Father Knows Best "Turn the Other Cheek"
8.00 Gunsmoke “Big Man” (A)
8.30 77 Sunset Strip “Bullets for Santa” (A)
9.30 Witness
10.30 Racing Stable
10.40 Night Owl Theatre “The Fountainhead” (A)
12.05 Epilogue
12.10 close