ABC (main channel) - Programs and Schedules

abc
Tags: #<Tag:0x00007fa777008c70>

#670

Week commencing 30 December


Sunday 30 December
7:30pm David Attenborough’s Tasmania
8:25pm Maigret’s Dead Man
9:55pm The Agony Of New Year’s Eve
10:10pm Melbourne Comedy Festival: The Gala

Monday 31 December
7:30pm The Yearly With Charlie Pickering 2018 Rpt
8:30pm New Year’s Eve 2018: The Early Night Show
9:00pm New Year’s Eve 2018: Family Fireworks
9:10pm New Year’s Eve 2018: NYE With Charlie Pickering
9:30pm New Year’s Eve 2018: The Night Is Yours Live Concert
11:45pm New Year’s Eve 2018
12:00am New Year’s Eve 2018: Midnight Fireworks
12:15am rage: New Year’s Special

:partying_face: : Tuesday 1 January
07:30pm The Royal Edinburgh Military Tattoo 2018
9:05pm David Attenborough’s Natural History Museum Alive
10:10pm Diana: Designing A Princess
10:40pm ABC Late News
11:10pm Missy Higgins & Friends Live

Wednesday 2 January
7:30pm TBA
8:35pm TBA
9:20pm 300 Years Of French And Saunders
10:10pm QI: Mix And Match
10:40pm ABC Late News
11:10pm David Bowie: Five Years In The Making Of An Icon

Thursday 3 January
07:30pm Escape From The City
8:30pm Grand Designs Australia: Inverloch Sand Dune House
9:20pm The Truth About Getting Fit
10:20pm ABC Late News
10:50pm Wentworth: The Governor’s Pleasure
11:35pm Artsville: Horror Movie

Friday 4 January
7:30pm Death In Paradise
8:30pm Father Brown: The Brewer’s Daughter
9:20pm Shetland: Raven Black (Part 1)
10:20pm ABC Late News
10:50pm Call The Midwife
11:50pm rage

Saturday 5 January
7:30pm TBA
8:30pm Agatha Christie’s Ordeal By Innocence
9:30pm Howards End
10:25pm Wolf Hall: Entirely Beloved
11:30pm rage Guest Programmer


#672

Week commencing 6 January


Sunday 6 January
7:40pm Grand Designs: House Of The Year: Country Homes
8:30pm Vera: Dark Road
10:00pm Barracuda
10:55pm Kiri
11:45pm Silent Witness: Falling Angels (Part 2)

Monday 7 January
7:30pm 7.30 Series Return
8:00pm The Best Of Back Roads
9:00pm Royal Wives Of Windsor
10:30pm ABC Late News
11:00pm The First Monday In May

Tuesday 8 January
08:00pm Foreign Correspondent Series Return
8:30pm The Human Body: Secrets of Your Life Revealed: Grow
9:30pm Stealing Van Gogh
10:30pm ABC Late News
11:00pm How To Stay Young

Wednesday 9 January
8:00pm QI: Naming Names
8:30pm Stop Laughing… this is serious: She Goes… She Goes… She Just Goes
9:30pm TBA
10:00pm TBA
10:30pm ABC Late News
11:00pm Tick F***ing Tock
11:55pm Making Families Happy

Thursday 10 January
8:00pm Escape From The City: Clements
9:00pm Grand Designs Australia: South Melbourne Brick House
9:50pm TBA
10:25pm ABC Late News
10:55pm Wentworth: Failing Upwards
11:40pm TBA

Friday 11 January
7:30pm Death In Paradise Final
8:30pm Father Brown: The Hangman’s Demise
9:20pm Shetland: Raven Black (Part 2)
10:20pm ABC Late News
10:50pm Wallander: The White Lioness

Saturday 12 January
7:30pm TBA
8:30pm Agatha Christie’s Ordeal By Innocence
9:30pm Howards End
10:30pm Wolf Hall: Anna Regina
11:30pm rage Guest Programmer